Sanktuarium Svaty Kopecek koło Ołomuńca

Sanktuarium Svaty Kopecek (Święta Górka) widać z daleka, bowiem jak sama nazwa wskazuje znajduje się na wzniesieniu (382 m.n.p.m.) na obrzeżach Ołomuńca.

Ciekawa historia

Obecny kościół jest barokowy, ale tutejsze miejsce kultu Bożego ma już blisko tysiącletnią historię. Tutaj bowiem w roku 1078 wznieśli swój klasztor i opactwo norbertanie, choć jako miejsce pielgrzymkowe  zasłynęło kilkaset lat później.

W wieku XVII pewien ówczesny „biznesmen” z Ołomuńca Jan Andrysek ślubował Matce Bożej, że jak mu się powiedzie w interesach to ufunduje kaplicę. Widocznie ślubowanie to było miłe Najświętszej Panience bowiem pewnej nocy ukazała mu się we śnie i właśnie Svaty Kopecek przedstawiła jako miejsce dla owej kapliczki, która została zbudowana w latach 1629-32.

Szybko kapliczka ta stała się miejscem kultu religijnego. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-48) uległa zniszczeniu, ale jeszcze w tym samym wieku norbertanie wybudowali w jej miejscu kościół według projektu Włocha Giovanni Pietro Tencalla. W kolejnym stuleciu (1714 – 21) świątynia i jej otoczenie rozrosły się. Powstał kompleks klasztorny z wewnętrznym dziedzińcem, krużgankami i kaplicami (w tym jedna kaplica ku czci Matki Bożej).

Zakazany kult

Miejsce to coraz liczniej nawiedzali pielgrzymi (około 130 tysięcy rocznie). Niestety na przełomie XVIII i XIX wieku cesarz wydał rozporządzenie zakazujące pielgrzymek do świętych miejsc. Wtedy Kopecek podobnie jak inne okoliczne sanktuaria podupadł. Dopiero w 1846 roku ponownie zamieszkali tu norbertanie i zaczęli przywracać świetność tego miejsca. Zakonnicy prowadzili nie tylko działalność duszpasterską, ale także miedzy innymi sierociniec i szkołę (liceum). Niestety w roku 1950 władze komunistyczne usunęły stąd norbertanów. Sierociniec i szkołę przejęło państwo, a z nazwy miejsca zniknęło słowo „Svaty” (święty). Ponowna odwilż zaczęła się po upadku socjalistycznych rządów.

W roku 1995 miejsce nawiedził papież Jan Paweł II. Tutaj odbyło się jego spotkanie z młodzieżą czeską, która z tej okazji wymyśliła ciekawy wierszyk;

„Ojcze święty, Święty Kopecek jest pełen twoich owieczek” – po czesku brzmi prawie tak samo. Wtedy też tutejszy kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Natomiast od 2018 roku Święty Kopecek jest włączony na listę narodowych zabytków kultury.

Barokowe cacko

Bazylika jest przepięknym przykładem architektury barokowej.  Bogato zdobiona freskami, rzeźbami, obrazami. Uwagę przykuwa wspaniała ambona, liczne boczne ołtarze, cenne organy. Natomiast na zewnątrz po obu stronach głównego wejścia wznoszą się dwie majestatyczne wysokie wieże. Prowadzi doń wiele schodów.

Foto: własne

3 thoughts on “Sanktuarium Svaty Kopecek – Czechy

Dodaj komentarz