Święta Góra Jawor w Beskidach
Święta Góra Jawor jest lokalnym sanktuarium prawosławnym w Beskidzie Niskim na peryferiach uzdrowiska Wysowa – Zdrój. Nie jest trudno tu się dostać. Prowadzi do cerkwi łatwa droga. Można ją pokonać pieszo albo też samochodem podjechać i zostawić auto na pobliskim niedużym parkingu.
Objawienia Maryjne na Świętej Górze Jawor
Początki kultu religijnego w tym miejscu sięgają pierwszej połowy XX wieku. Według przekazów jedna z mieszkanek okolicy miała tu objawienie Matki Bożej w roku 1925. Pierwsze z nich zdarzyło się 21 września.
Kilka lat później, w roku 1929 powstała tutaj drewniana cerkiew greckokatolicka. Jej projektem zajął się miejscowy nauczyciel Batiuk. Natomiast jako głównego wykonawcę źródła podają Józefa Ferenca – cieślę z Huty Wysowskiej. Konsekracja świątyni odbyła się w październiku.
Z biegiem czasu aż do wybuchu II wojny światowej przybywało tutaj coraz więcej pielgrzymów.
Święta Góra Jawor – zapomniane miejsce
Niestety wojna, a później też akcja „Wisła” w roku 1947 czyli wysiedlenie przymusowe okolicznych Łemków – tutejszych wyznawców wiary greckokatolickiej sprawiły, że na długie lata miejsce stało się zaniedbane i zapomniane.
W opustoszałej cerkwi powstała strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza wnętrze zostało zbezczeszczone, a wyposażenie spalone. Ocalała tylko jedna ikona.
Ponowne przejęcie świątyni przez wyznawców Kościoła Prawosławnego nastąpiło w roku 1969. Wtedy też wykonano niezbędne prace remontowe i pojawiły się nowe święte obrazy. Niestety wkrótce nastąpiły nieporozumienia pomiędzy wiernymi greckokatolickimi i prawosławnymi o to, do kogo będzie należała cerkiew i kto będzie miał odprawiać tutaj nabożeństwa.
Po wieloletniej batalii sądowej dotychczasowa świątynia pozostała w rękach wyznawców greckokatolickich, natomiast wyznawcy prawosławia postanowili wznieść po sąsiedzku w tym miejscu także własną cerkiew.
Święta Góra Jawor – co można tu zobaczyć?
Świątynia jest bardzo skromna. Nie ma nawet typowego dla prawosławia ikonostasu, są tylko pojedyncze ikony, w większości współczesne. Obok cerkwi znajduje się studnia, z której pielgrzymi często nabierają wodę wierząc, że ma ona cudowne właściwości. Warto też zwrócić uwagę na liczne ustawione obok kościoła krzyże przyniesione przez prawosławnych pątników.
Jeśli pójdziecie drogą nieco wyżej możecie z góry obejrzeć piękną panoramę na całą okolicę.
Foto & Film: własne
2 thoughts on “Święta Góra Jawor w Beskidach”