Skansen w Szymbarku

Skansen w Szymbarku

Skansen w Szymbarku, a dokładniej Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku to duża i ciekawa atrakcja dla wszystkich, którzy lubią zwiedzać tego typu obiekty. Sama miejscowość Szymbark znajduje się niedaleko miasta Gorlice w Małopolsce.

Jak trafić do skansenu w Szymbarku?

Bardzo łatwo traficie do skansenu, kiedy będziecie podróżowali główną drogą łączącą Nowy Sącz z Gorlicami. Po sąsiedzku stoi też warty zobaczenia kasztel oraz drewniany dworek, o których piszemy w osobnym artykule.

Skansen w Szymbarku Historia od 1962 roku

Pierwsze pomysły utworzenia placówki muzealnej. która miała by skupiać zabytkowe chaty wiejskie z okolicy pojawiła się w roku 1962. Pomysłodawcą był Jerzy Tur – wojewódzki konserwator zabytków w Rzeszowie. Prace w tym celu podjęli Ryszard Brykowski, Wojciech Jankowski i Roma Reinfuss – etnograf, badacz sztuki ludowej Pogórzan.

Pierwsi goście zwiedzali Skansen w Szymbarku w roku 1987. Do roku 2007 placówka funkcjonowała jako oddział Muzeum Ziemi Sądeckiej, natomiast od 2010 nosi nazwę Skansen Wsi Pogórzańskiej.

Co można zobaczyć w tutejszym skansenie?

Podobnie jak w wielu innych skansenach zobaczycie tutaj około 20 dawnych chałup i budynków gospodarczych. Wszystkie pochodzą z terenu tak zwanego Obniżenia Gorlickiego. Są tu między innymi spichlerz z Rożnowic, kuźnia z Turzy, stodoła z Zagórzan. Wiele obiektów datowanych jest na XIX wiek. Można też znaleźć chatę z przełomu wieków osiemnastego i dziewiętnastego oraz zabytki z początku dwudziestego stulecia.

Budynki są drewniane, wiele z nich pokrywa strzecha. Warto też zwrócić uwagę na przykład na chałupę dymną z siar jako przykład jednobudynkowej zagrody biedniackiej, olejarnię czy piec do wypalania naczyń.

Wnętrza wypełniają dawne sprzęty, meble, stroje, naczynia, rękodzieło. W niektórych urządzono też „scenki rodzajowe” między innymi wesela czy sztabu wojennego z czasów bitwy gorlickiej.

Do stałych ekspozycji należą również wystawę o ziołach czy jeszcze zabytkowe pojazdy i maszyny rolnicze.

Na terenie skansenu znajdziecie ciekawy plac zabaw dla dzieci. Tutaj elementy takie jak karuzele czy huśtawki mają kształt dawnych sprzętów gospodarstwa wiejskiego.

Foto & Film: własne

1 thoughts on “Skansen w Szymbarku koło Gorlic

Dodaj komentarz