Cerkiew w Blechnarce koło Wysowej

Cerkiew w Blechnarce koło Wysowej

Cerkiew w Blechnarce pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana jest jedną z dwóch świątyń parafialnych należących do wspólnoty prawosławnej z Wysowej – Zdroju. Ta druga stoi przy głównej drodze niedaleko drewnianego kościoła Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. Sama Blechnarka to maleńka wieś, przy której Wysowa – Zdrój jawi się jako centrum cywilizacji. 

Cerkiew w Blechnarce – prawie zawsze  zamknięta

Trzeba mieć bardzo duże szczęście aby zobaczyć ten zabytek od środka. Zwykle bywa zamknięty, a nabożeństwa odbywają się w co drugą niedzielę. Niegdyś była to świątynia grekokatolicka. Natomiast rolę prawosławnej pełni od roku 1958.

Murowana cerkiew łemkowska

Łemkowie w okolicy mieszkali niegdyś bardzo licznie. Jednakże jak na cerkiew łemkowską świątynia w Blechnarce jest wyjątkiem. Wzniesiono ją bowiem w roku 1801 jako murowaną, a dokładniej z kamienia rzecznego. Podczas, gdy znaczna większość innych tego typu budowli powstała z drewna.

Świątynia jest orientowana, z podziałem na babiniec, nawę i prezbiterium. Ponad babińcem czyli przedsionkiem wznosi się wieża, która pełni tu rolę dzwonnicy. Nawę i prezbiterium pokrywa blaszany dach. Małych okien doliczycie się tutaj 6. Natomiast na zewnątrz, jak w typowych łemkowskich cerkwiach wznoszą się trzy kopuły.

Wewnątrz spójrzcie na ładny ikonostas datowany na rok 1865 oraz ikony w bocznych ścianach nawy. Przedstawiają one Wskrzeszenie Łazarza oraz Sąd Ostateczny. Zauważcie również polichromię.

Wokół kościoła wznosi się niewysoki mur z bramą wejściową. Krzyż z roku 1988 upamiętnia tysiąclecie chrztu Rusi.

Niestety zaniedbana cerkiew w Blechnarce

Cerkiew w Blechnarce przechodziła kilka większych i mniejszych remontów. Był też krótki czas, kiedy zamiast roli świątyni pełniła funkcję owczarni. Działo się to w latach 1947 – 1958. Później dokonywano restauracji wnętrza, w tym ikonostasu, wymieniano podłogę i pokrycie dachu. Niestety, mimo to zabytek wciąż wygląda na bardzo zaniedbany i zniszczony. Przyczyna może leżeć w fakcie, że obecnie to tej parafii należy tylko i dosłownie kilkoro ludzi. Za mało jest osób, które na co dzień mogłyby o ten budynek dbać i na bieżąco opłacać niezbędne naprawy.

Inne ciekawe cerkwie w pobliżu

Jeśli interesują Was zabytki tego typu to podpowiadamy, że na terenie Beskidu Niskiego cerkwi jest mnóstwo. Między innymi cerkiew Opieki Matki Bożej w Hańczowej, a także cerkiew w Kwiatoniu – naprawdę piękna, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Natomiast na pobliskiej Świętej Górze Jawor znajdziecie lokalne, prawosławne sanktuarium.

Foto: własne

3 thoughts on “Cerkiew w Blechnarce koło Wysowej

Dodaj komentarz