Kościół sanktuarium św Jakuba w Szczyrku

Kościół sanktuarium św Jakuba w Szczyrku
Kościół sanktuarium św Jakuba w Szczyrku – drewniany zabytek
Kościół sanktuarium św Jakuba w Szczyrku stoi na niewielkim wzniesieniu przy głównej drodze tego niewielkiego miasta w Beskidzie Śląskim. Prowadzi tędy Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Świątynia powstała w latach 1797 – 1800. Natomiast dekret powstania nowej parafii wydał dwór cesarski w Wiedniu w roku 1787. Jest to najstarszy i najcenniejszy zabytek tej miejscowości. Przed jego powstaniem okoliczni mieszkańcy chodzili na nabożeństwa do pobliskich Łodygowic. Pierwszy tutejszy proboszcz nazywał się Wojciech Radoński.
Architektura i wystrój
Podobnie jak wiele innych drewnianych kościołów ten w Szczyrku ma konstrukcję zrębową. Jest orientowany. Nawa główna stoi na planie prostokąta, a prezbiterium jest od niej nieco węższe. Dach ma dwuspadowy. Nad wejściem góruje czworokątna wieża z izbicą o słupowej konstrukcji i dachu namiotowym. Umieszczony w niej dzwon datowany jest na rok 1691. Ściany i dachy pokryte są gontem. Na zewnątrz po stronie wschodniej zwróćcie uwagę na rokokowy krzyż, który stoi tu od roku 1797, czyli ma tyle samo lat co sam opisywany przez nas zabytek.
Wewnątrz wyraźnie widać styl późnego baroku. Wiele elementów wyposażenia pochodzi z klasztoru norbertanów aż z Nowego Sącza. W ołtarzu głównym stoi figura patrona kościoła czyli świętego Jakuba Apostoła. Natomiast obok zobaczycie świętego Piotra i świętego Stanisława Kostkę. Są Jeszcze ołtarze boczne, które poświęcono Sercu Pana Jezusa i świętemu Janowi Nepomucenowi. Piękna jest późnorokokowa ambona z baldachimem. Widnieją na niej postacie świętego Ambrożego i czterech Ewangelistów. Malowane na płótnie obrazy Drogi Krzyżowej powstały w wieku dziewiętnastym. Spójrzcie też na kamienną chrzcielnicę, kropielnice i organy. Ściany zdobi współczesna ale bardzo ładna polichromia.
Tytuł sanktuarium świątynia ma od roku 2011. Kościół w ciągu dnia zastaliśmy otwarty, więc nie musieliśmy czekać na Mszę, żeby zobaczyć go od środka.
Co jeszcze ciekawego w Szczyrku?
W Szczyrku jest również sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Natomiast w pobliżu kościoła świętego Jakuba znajdziecie skocznię narciarską „Skalite”. Można też wspiąć się na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidów (1257 m.n.p.m.). Kto nie ma siły iść na górę pieszo może skorzystać z wyciągu krzesełkowego. Nad drugą stroną miasta góruje Klimczok (1117 m.n.p.m.), na który także prowadzą szlaki turystyczne.
Foto: własne