Kościół sanktuarium św Jakuba w Szczyrku

Kościół sanktuarium św Jakuba w Szczyrku

Jest to najstarszy i najcenniejszy zabytek tej miejscowości. Przed jego powstaniem okoliczni mieszkańcy chodzili na nabożeństwa do pobliskich Łodygowic. Pierwszy tutejszy proboszcz nazywał się Wojciech Radoński.

Kościół sanktuarium św Jakuba Starszego Apostoła w Szczyrku – drewniany zabytek

Kościół sanktuarium św Jakuba w Szczyrku stoi na niewielkim wzniesieniu przy głównej drodze tego niewielkiego miasta w Beskidzie Śląskim. Jest jednym z wielu na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Świątynia powstała w latach 1797 – 1800. Natomiast dekret powstania nowej parafii wydał dwór cesarski w Wiedniu w roku 1787.

Architektura kościoła św Jakuba Apostoła w Szczyrku

Podobnie jak wiele innych drewnianych kościołów ten w Szczyrku ma konstrukcję zrębową. Jest orientowany. Nawa główna stoi na planie prostokąta, a prezbiterium jest od niej nieco węższe. Dach ma dwuspadowy.

Nad wejściem góruje czworokątna wieża z izbicą o słupowej konstrukcji i dachu namiotowym. Umieszczony w niej dzwon datowany jest na rok 1691. Ściany i dachy pokryte są gontem. Na zewnątrz po stronie wschodniej zwróćcie uwagę na rokokowy krzyż, który stoi tu od roku 1797, czyli ma tyle samo lat co sam opisywany przez nas zabytek.

Kościół sanktuarium św Jakuba – wnętrze świątyni

Wewnątrz sanktuarium św Jakuba w Szczyrku wyraźnie widać styl późnego baroku. Wiele elementów wyposażenia pochodzi z klasztoru norbertanów aż z Nowego Sącza.

W ołtarzu głównym stoi figura patrona kościoła czyli świętego Jakuba Apostoła. Natomiast obok zobaczycie po lewej stronie świętego Piotra, a po stronie prawej świętego Stanisława Kostkę. Są Jeszcze ołtarze boczne jeden z nich to ołtarz Serca Jezusowego. Natomiast w innym zobaczycie obraz św Jana Nepomucena – drugiego patrona parafii.

Piękna jest późnorokokowa ambona z baldachimem. Zobaczycie ją po lewej stronie prezbiterium. Widnieją na niej płaskorzeźba przedstawiająca św Ambrożego i czterech Ewangelistów. Malowane na płótnie obrazy Drogi Krzyżowej czyli czternaście stacji przedstawiających mękę Jezusa powstały w wieku dziewiętnastym.

Cenna jest też kamienna chrzcielnica. Spójrzcie na kropielnice i organy. Ściany zdobi współczesna ale bardzo ładna polichromia.

Świątynia została podniesiona do godności sanktuarium w roku 2011. Kościół św Jakuba w ciągu dnia zastaliśmy otwarty, więc nie musieliśmy czekać na Msze Święte, żeby zobaczyć go od środka.

Co jeszcze ciekawego w Szczyrku?

W Szczyrku jest również sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Natomiast w pobliżu kościoła świętego Jakuba znajdziecie skocznię narciarską „Skalite”. Można też wspiąć się na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidów (1257 m.n.p.m.). Kto nie ma siły iść na górę pieszo może skorzystać z wyciągu krzesełkowego. Nad drugą stroną miasta góruje Klimczok (1117 m.n.p.m.), na który także prowadzą szlaki turystyczne.

Foto: własne

Dodaj komentarz