Góra Świętej Doroty w Będzinie – Zagłębie
Góra Świętej Doroty w Będzinie – punkt widokowy
Góra Świętej Doroty w Będzinie wznosi się na wysokość 382 m.n.p.m. W porównaniu chociażby z Beskidami to niewiele. A jednak w okolicy jest najwyższym punktem, z którego rozciąga się piękny widok na całe Zagłębie, Górny Śląsk, a czasem przy dobrej pogodzie nawet dalej. Dlatego polecamy to miejsce miedzy innymi amatorom ładnych krajobrazowych fotografii. Nazywana też bywa Wzgórzem Doroty, albo pieszczotliwie Dorotką, a do siedemnastego stulecia była Wzgórzem Przemienienia Pańskiego. Znaleźliśmy jeszcze kilka innych mniej używanych tu nazw takich jak „Złota Góra”, „Zagłębiowski Olimp” czy też „Tabor”.
Imię świętej Doroty ma stojący tu od roku 1635 zabytkowy kościół. Niestety podczas naszego pobytu w Będzinie był on zamknięty i nie udało się nam wejść do niego do środka. Otwierany jest tylko kilka razy w roku. Jeżeli chcielibyście do niego zajrzeć musicie się wybrać na przykład w dzień patronki (czyli Doroty – 6.02), albo szóstego każdego miesiąca na godzinę 15.00, lub też w niedzielę poprzedzającą lub następującą po uroczystości Przemienienia Pańskiego (6.08).
Od wielu wieków zamieszkana
Prawdopodobnie już w czasach kultury łużyckiej (czasy na kilka wieków przed naszą erą) był tu ośrodek kultu pogańskiego i osada mieszkalna. Być może nawet miał na niej swoją siedzibę jakiś prehistoryczny władca albo stała świątynia. Ponoć zachowały się ślady dawnego wału ziemnego. Jednakże w dokumentach pisanych wzgórze pojawia się dopiero w średniowieczu. Istniało wtedy w tym miejscu grodzisko. Obecnie Dorotka jest częściowo zabudowana i zamieszkana.
Obszar chronionego krajobrazu i szlaki turystyczne
Dla ochrony tutejszej przyrody powstał w roku 1993 Obszar Chronionego Krajobrazu „Wzgórze Doroty”. Można wybrać się tu na spacer wśród drzew – buków, klonów, jesionów i innych gatunków. Przechodzi tędy czerwony turystyczny Szlak Husarii Polskiej, a także Via Regia (droga świętego Jakuba).
Co jeszcze ciekawego w Będzinie?
Na naszej stronie opisujemy także najbardziej znany zabytek miasta (czyli tutejszy zamek) oraz piękny Pałac Mieroszewskich. Dla chętnych wspomnimy także o Będzińskich Podziemiach i Domu Modlitwy Mizrachi czyli dawnej synagodze.
Foto własne