ościół Dobrego Pasterza w Istebnej

kościół w Istebnej

Kościół Dobrego Pasterza w Istebnej – jeden z kilku w tej wsi

Katolicki kościół Dobrego Pasterza w Istebnej stoi w samym centrum tej bardzo rozległej wsi. Jest jednym z kilku świątyń na terenie gminy. Podkreślenie słowa katolicki nie jest przypadkowe, gdyż na Podbeskidziu w wielu miejscowościach (także tej) stoją również kościoły ewangelickie.

Kiedy powstała wieś tutejsi katolicy, którzy w czasie powstawania wsi stanowili mniejszość wyznaniową (w porównaniu do protestantów). Należeli oni do parafii w Jabłonkowie (obecnie jest to miasteczko w Czechach). Na początku osiemnastego stulecia przybyli na te tereny jezuici, którzy prowadzili misje. Celem tych misji było przyciągnięcie większej liczby wiernych do Kościoła Katolickiego. Akcja była udana bo wkrótce, postawiono we wsi niewielką katolicką drewnianą kaplicę. Natomiast kilkadziesiąt lat później, w latach 1792- 1794 powstał obecny kościół. Jednakże jego obecny kształt został nadany ponad sto lat później, bo w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

Architektura i wystrój

Architektura nawiązuje do baroku. Na niewysokiej wysokiej wieży znajduje się cebulasty hełm. Kościół jest trójnawowy. Zewnętrzna elewacja jest niezbyt ciekawa, podobna do wielu innych. Natomiast naprawdę warto wejść do środka.

Po wejściu do świątyni w pierwszej kolejności uwagę przyciąga wspaniała polichromia – dzieło miejscowych artystów – Jana Wałacha i Ludwika Konarzewskiego. Prócz tego  Jan Wałach jest też twórcą znajdującego się w ołtarzu głównym obrazu Jezusa – Dobrego Pasterza, przedstawionego na tle tutejszego krajobrazu. Ludwik Konarzewski wykonał natomiast ołtarz główny, a także przyciągające wzrok rzeźbioną ambonę w kształcie łodzi i chrzcielnicę w kształcie muszli. Rodzina Konarzewskich tworzyła też inne, elementy wystroju kościoła. Wewnątrz są także empory czyli jakby balkony dzięki którym wierni mogą uczestniczyć w nabożeństwach patrząc na nie z góry. W bocznym ołtarzu znajdziemy krucyfiks wykonany prawdopodobnie (informacja niepewna) przez uczniów Wita Stwosza.

Obok świątyni znajduje się niewielki park, gdzie rosną stare drzewa. Niektóre z nich liczą ponad 300 lat. Jest też pomnik Pawła Stalmacha (1824-1891) polskiego działacza narodowego na ziemi cieszyńskiej.

Foto: własne

4 thoughts on “Kościół Dobrego Pasterza w Istebnej

Dodaj komentarz