Kościół Mariacki w Katowicach

kościół Mariacki w Katowicach

Kościół Mariacki w Katowicach – ładny zabytek neogotycki

Kościół Mariacki w Katowicach oficjalnie nosi wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To najstarsza murowana świątynia katolicka w centrum miasta. Jeszcze starszy w pobliżu jest tylko ewangelicki. Kościół Mariacki stoi przy placu Emila Szramka – dawnego tutejszego proboszcza, męczennika z obozu w Dachau.

Chociaż trudno to sobie dziś wyobrazić, jeszcze w połowie XIX wieku Katowice były wsią. Jednakże szybko rozwijający się w okolicy przemysł – zwłaszcza górnictwo i hutnictwo sprawiły, że coraz więcej osób przybywało tu do pracy, a co za tym idzie potrzeby duszpasterskie wymusiły budowę kościoła. Decyzję w tej sprawie podjął w roku 1861 ówczesny biskup wrocławski Heinrich Forster, który wybrał Alexis Langera jako autora projektu. Ze względu na wysokie koszty pierwotny projekt musiał ulec korektom, jednakże i tak świątynia jest duża i naprawdę ładna.

Architektura i wystrój

Kościół jest jednonawowy z transeptem i bocznymi kaplicami. Powstał w stylu neogotyckim z ciosów kamiennych na planie krzyża łacińskiego.  Wysoka wieża wznosi się na wysokość 71 metrów. Długość nawy wynosi 43 metry, a szerokość w transepcie 31 metrów.

Warto zwrócić uwagę na witraże przedstawiające symbole cnót i symbole grzechu pod postaciami roślin i zwierząt, a więc świata przyrody. Na przykład dorodna jabłoń jest przedstawieniem szczodrości, a psy walczące o kość symbolizują chciwość. Witraże te zostały zaprojektowane przez Adama Bunscha. Natomiast autorem obrazów po obu stronach nawy głównej był Józef Unierzyński – zięć Jana Matejki. Żal, że nie zachował się pierwotny ołtarz. W pierwotnym wyposażeniu kościoła był też obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, który obecnie znajduje się w parafialnym domu katechetycznym.

Pięknie wygląda współcześnie wykonana kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, którą zaprojektowała Teresa Michałowska – Rauszer. Monstrancja w tej kaplicy jest natomiast pamiątką po II Krajowym Kongresie Eucharystycznym i III wizycie duszpasterskiej w Polsce papieża Jana Pawła II w 1987 roku.

Z ciekawostek parafialnych warto wspomnieć, że był tu ochrzczony znany polski piosenkarz – Krzysztof Krawczyk.

Foto: własne

3 thoughts on “Kościół Mariacki w Katowicach

Dodaj komentarz