Leśniczówka Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej

KODAK Digital Still Camera
Leśniczówka Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej – gdzie to jest?
Leśniczówka Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej jest ostatnią zagrodą położoną jakieś 2 km w głębi puszczy. Dokładniej na skraju rezerwatu ścisłego, czyli najważniejszej części parku narodowego. Ze wsi prowadzi w tamtym kierunku piękna leśna aleja. Natomiast po jej lewej stronie mijamy cmentarz ofiar hitlerowskich z ostatniej wojny. Dalej na wschód od leśniczówki przebiega już granica państwowa z Białorusią do której dotrzeć można wzdłuż drogi gruntowej. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie obejrzeć można typową radziecką „sistiemę” z zasiekami po obu stronach i strażnikami po stronie białoruskiej. W maju dojść można było bez przeszkód, obecnie ze względu na sytuację polityczną to już zapewne jakieś wyzwanie.
Simona Kossak oraz Lech Wilczek
Wybudowana w latach międzywojennych gajówka Dziedzinka to miejsce w którym mieszkała i pracowała legendarna profesor nauk leśnych Simona Kossak. Pochodziła ze sławnej artystycznej rodziny. Była wnuczką malarza Wojciecha Kossaka. Popularność przyniosły jej audycje o życiu lasu emitowane w radiu i telewizji. Wydała kilka książek popularno – naukowych o Puszczy Białowieskiej. Przez 30 lat ze swoim partnerem życiowym fotografem Lechem Wilczkiem mieszkała w tym ostępie „na końcu świata” prowadząc badania nad zachowaniem zwierząt leśnych, głównie jeleniowatych. W Białowieży do dziś jest z szacunkiem wspominana.
Leśniczówka Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej – szlaki turystyczne
Obok gajówki biegnie szlak spacerowy nordic-walking o nazwie Białowieska Wyprawa prowadzący wschodnimi rewirami puszczy. Nieco przed zabudowaniami odgałęzia się także turystyczny szlak czerwony łączący miejsca pamięci narodowej w okolicy Białowieży. W tej części puszczy warto przejść także ścieżką dydaktyczną Krajobrazy Puszczy prowadzącą groblą przez graniczne Wysokie Bagno, mostem ponad Narewką i dalej do Ośrodka Edukacji Leśnej Jagiellońskie.
Puszcza Białowieska – co jeszcze warto wiedzieć?
Puszcza Białowieska jest jednym z najbardziej znanych kompleksów przyrodniczych w Polsce. Jest to również jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Podlasia. Obejmuje także częściowo tereny na Białorusi. Tutejsza przyroda chroniona jest przez założony w roku 1932 Białowieski Park Narodowy – jeden z najstarszych na świecie. Sporo drzew liczy tu sobie ponad sto lat. Zapewne większość z Was wie, że można tu spotkać żubry, ale także rysie, wilki i wiele innych gatunków. W roku 1976 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Spośród ciekawych miejsc Podlasia na naszej stronie polecamy też między innymi Supraśl, Białystok i Augustów.
Tekst & Foto: Tomasz Zapała. Wszystkim chętnym do rozmów o turystyce polecamy forum http://www.turystycznie-forum.pl/