Leśniczówka Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej

KODAK Digital Still Camera

To jedno z nielicznych miejsc, gdzie obejrzeć można typową radziecką „sistiemę” z zasiekami po obu stronach i strażnikami po stronie białoruskiej. W maju dojść można było bez przeszkód, obecnie ze względu na sytuację polityczną to już zapewne jakieś wyzwanie.

Leśniczówka Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej – gdzie to jest?

Leśniczówka Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej jest ostatnią zagrodą położoną jakieś 2 km w głębi puszczy. Dokładniej na skraju rezerwatu ścisłego, czyli najważniejszej części parku narodowego. Ze wsi prowadzi w tamtym kierunku piękna leśna aleja. Natomiast po jej lewej stronie mijamy cmentarz ofiar hitlerowskich z ostatniej wojny. Dalej na wschód od leśniczówki przebiega już granica państwowa z Białorusią do której dotrzeć można wzdłuż drogi gruntowej.

Osada Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej – leśniczówka oraz stodoła ze spichlerzem

Od 2021 roku Leśniczówka Dziedzinka, czy też jak niektórzy piszą Osada Dziedzinka wpisana jest do rejestru zabytków jako nośnik wartości naukowych i historycznych. Oprócz samej leśniczówki stoi tu także stodoła ze spichlerzem z roku 1935.

Władze Białowieskiego Parku Narodowego poczyniły jakiś czas temu starania by przenieść Dziedzinkę do Białowieży. Podlaska konserwator zabytków Małgorzata Dajnowicz przekonana jest, że jako obiekt zabytkowy Dziedzinka powinna Służyć ludziom.

W Internecie w różnych opracowaniach mogliśmy przeczytać, że Stodoła ze spichlerzem pomimo, że jest obiektem typowo gospodarczym, to swoim wyrazem nawiązuje do architektury leśniczówki.

Simona Kossak oraz Lech Wilczek

Wybudowana w latach międzywojennych gajówka Dziedzinka to miejsce w którym mieszkała i pracowała legendarna miłośniczka dzikiej przyrody prof. nauk leśnych Simona Kossak. Pochodziła ze sławnej artystycznej rodziny. Była wnuczką malarza Wojciecha Kossaka. Popularność przyniosły jej audycje o życiu lasu emitowane w radiu i telewizji. Wydała kilka książek popularno – naukowych o Puszczy Białowieskiej.

Dziedzinka, która leży w granicach rezerwatu ścisłego, była doskonałym punktem obserwacyjnym zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Pierwszym mieszkańcem leśniczówki Dziedzinka był fotograf Lech Wilczek – Przez 30 lat życiowy partner Simony Kossak. Pani profesor żyła w tym ostępie „na końcu świata” prowadząc badania nad zachowaniem zwierząt leśnych, głównie jeleniowatych. W Białowieży do dziś jest z szacunkiem wspominana. Zwłaszcza, że warunki życia bez prądu przy świetle lamp naftowych nie należały do najłatwiejszych.

Lech Wilczek – autor książek i albumów fotograficznych był zafascynowany nie tylko zwierzętami ale też krajobrazem okolicy. Bowiem Dziedzinka posiada walor malowniczości tak przydatny dla pięknej fotografii.

Anna Kamińska stworzyła ilustrowaną fotografiami książkę pt. „Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”. Osoby bardziej zainteresowane tematem mogą tam zajrzeć.

Leśniczówka Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej – szlaki turystyczne

Obok gajówki, w której mieszkała prof. Simona Kossak biegnie szlak spacerowy nordic-walking o nazwie Białowieska Wyprawa. Prowadzi wschodnimi rewirami puszczy. Nieco przed zabudowaniami odgałęzia się także turystyczny szlak czerwony łączący miejsca pamięci narodowej w okolicy Białowieży.

W tej części puszczy warto przejść także ścieżką dydaktyczną Krajobrazy Puszczy prowadzącą groblą przez graniczne Wysokie Bagno, mostem ponad Narewką i dalej do Ośrodka Edukacji Leśnej Jagiellońskie.

Puszcza Białowieska – co jeszcze warto wiedzieć?

Osada Dziedzinka nie jest jedyną atrakcją okolicy. Puszcza Białowieska jest przede wszystkim jednym z najbardziej znanych kompleksów przyrodniczych w Polsce. Jest to również jak najbardziej jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Podlasia. Obejmuje także częściowo tereny na Białorusi.

Tutejsza przyroda chroniona jest przez założony w roku 1932 Białowieski Park Narodowy – jeden z najstarszych na świecie. Sporo drzew liczy tu sobie ponad sto lat.

Zapewne większość z Was wie, że z terenami puszczy białowieskiej kojarzą się żubry. Ale spotkacie tu także rysie, wilki i wiele innych gatunków. W roku 1976 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Spośród ciekawych miejsc Podlasia na naszej stronie polecamy też między innymi Supraśl, Białystok i Augustów.

Tekst & Foto: Tomasz Zapała. Wszystkim chętnym do rozmów o turystyce polecamy forum http://www.turystycznie-forum.pl/

Dodaj komentarz