Wiza do Wietnamu

Wiza do Wietnamu

Wiza do Wietnamu – kiedy jest potrzebna?

Wietnam to jeden z najbardziej pożądanych kierunków turystycznych. Perełki architektury, zachwycające plaże, tętniące życiem barwne miasteczka i wioski – wszystko to przyciąga turystów jak magnes. Ten fascynujący kraj oblewają wody Zatoki Tonkińskiej, Morza Południowochińskiego i Zatoki Tajlandzkiej, ale nie brak górzystych pejzaży. Z pewnością warto to wszystko zobaczyć na własne oczy. Aby wyjechać potrzebna jest jednak wiza do Wietnamu. Podpowiadamy, jak ją uzyskać.

Wietnam wymaga posiadania wizy przez wszystkie osoby przekraczające granicę kraju.

Wyróżnić można następujące rodzaje wiz:

  • Turystyczna – upoważnia do przebywania na terenie Wietnamu w okresie, wskazanym w dokumencie (dokładnie w takich dniach, jakie widnieją w wizie). Jak sama nazwa wskazuje, wizę turystyczną wydaje się w celach turystycznych.
  • Biznesowa – jest to wiza, która obowiązuje podczas podróży biznesowych, targów, stażu. Jest ważna w dniach podanych w dokumencie. Poza określonymi w wizie datami nie wolno przebywać w Wietnamie. Jest to wiza wydawana w tym określonym celu, nie zaś w celach turystycznych.
  • Tranzytowa – wydawana w celu tranzytu przez Wietnam.

Więcej informacji na temat wiz do Wietnamu przeczytasz tutaj: https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-wietnamu/.

Jak uzyskać wizę turystyczną? Formalności

Jeżeli planujesz podróż do Wietnamu w celu zwiedzania kraju – musisz się postarać o wizę turystyczną. O taką wizę należy się starać w konsulacie w Warszawie (czynne od 9.00 do 12.00, od poniedziałku do piątku). Warto odwiedzić Serwis Konsularny, aby dowiedzieć się więcej. Możesz skontaktować się z obsługą telefonicznie lub przez e-mail, aby zadać pytanie czy rozwiać wątpliwości. Z pewnością uzyskasz także pomoc, jeśli masz jakiś kłopot z wnioskiem.

Czas oczekiwania na wizę to:

  • 1 dzień roboczy – jeśli planujesz pobyt do 15 dni pobytu
  • około 1 tygodnia – jeśli wiza ma umożliwiać pobyt dłuższy niż 15 dni

Istnieje także wiza elektroniczna, która uprawnia podróżującego do maksymalnie 30-dniowego pobytu w Wietnamie. Wniosek wizowy składa się wówczas elektronicznie; za pośrednictwem strony internetowej. Gotowa wiza jest przesyłana do wnioskodawcy na adres e-mail. E-wiza to wygodne rozwiązanie jest niezwykle popularne wśród podróżujących.

Ważne informacje

Aby mieć możliwość uzyskania wizy, musisz przygotować niezbędne dokumenty.

Są to:

  • wypełniony wniosek wizowy
  • paszport
  • fotografie

Pamiętaj, że w momencie składania wniosku musisz mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy dłużej. Potrzebujesz także dołączyć dwa kolorowe zdjęcia paszportowe (na wprost lub z półprofilu). Potrzebne będzie również potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego.

Czy do Wietnamu można mieć promesę wizową?

Alternatywnym dokumentem jest promesa wizowa. Mówiąc w skrócie: jest to dokument, będący zezwoleniem na przekroczenie granicy Wietnamu. Mając promesę wizową, możesz polecieć bezpośrednio do Wietnamu. Po okazaniu promesy wizowej na lotnisku możesz dostać wizę. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie ma swoje wady. Jest możliwe do zrealizowania tylko wtedy, kiedy lecisz samolotem. Promesę akceptują zaś tylko niektóre miasta – Hanoi, Ho Chi Minh i Da Nang.

Ile kosztuje wiza do Wietnamu?

Cena wizy może się różnić – w zależności od rodzaju wizy, o jaką wnioskujesz. Wiza turystyczna jednokrotna (pobyt o długości do 30 dni) wymaga uiszczenia opłaty wizowej w kwocie 250 złotych za osobę. Do tego należy doliczyć prowizję bankową (około 141 złotych) oraz cenę za pośrednictwo. W sumie koszt wizy kształtuje się na poziomie około 640 złotych.

Na naszej stronie piszemy też między innymi o wyjazdach na Bali, , do Jordanii i do Bangkoku 

Tekst & Foto: od partnerów zewnętrznych

 

Dodaj komentarz