Miasto Gorlice

Miasto Gorlice

Powiatowe miasto Gorlice znajdziecie w południowo – wschodniej części województwa małopolskiego. Jest to północny skrawek Beskidu Niskiego. Dokładniej pisząc niektórzy nazywają te tereny Beskidem Gorlickim. Na terenie miasta najwyższe wzniesienie nazywa się Łysa Góra (441 m.n.p.m.). Nieopodal, nieco dalej na wschód zaczyna się już województwo podkarpackie.

Miasto Gorlice co jeszcze warto wiedzieć?

Płynie tędy rzeka Ropa oraz jej mało znany dopływ – Sękówka. Stałych mieszkańców Gorlic żyje około 25 tysięcy. Powierzchnia miasta wynosi około 23 kilometry kwadratowe. Jednak po odliczeniu terenów leśnych i rolniczych typowo miejska infrastruktura zajmuje z tego  niecałe 30 procent. Prawa miejskie sięgają czternastego wieku. Zostały nadane prawdopodobnie w roku 1352, jednakże niektóre źródła podają, że data ta jest niepewna. Jako założyciela Gorlic podaje się Dersława I Karwacjana. W przeszłości był to ważny ośrodek rzemieślniczy i handlowy. Znany też z faktu, że mieszkało tu wielu wyznawców kalwinizmu.

Miasto Gorlice najbardziej słynie z dwóch ważnych wydarzeń historycznych. Pierwszym z nich jest fakt że w latach pięćdziesiątych dziewiętnastego wieku w tutejszej aptece pracował Ignacy Łukasiewicz. Wynalazca lampy naftowej. To właśnie w Gorlicach zaświecono pierwszą uliczną latarnię. Natomiast drugim niestety tym razem smutnym rozdziałem historii była I wojna światowa, a dokładniej tak zwana bitwa gorlicka, która 2 maja 1915 roku pochłonęła tysiące ofiar.

W samych Gorlicach ale też w okolicznych miejscowościach – wioskach, miastach, a nawet w lasach znajdziecie mnóstwo cmentarzy wojennych, które o bitwie tej przypominają.

Okolicę zamieszkują nie tylko Polacy, ale też między innymi Łemkowie i Głuchoniemcy (ludność pochodzenia niemieckiego).

Co warto zobaczyć w Gorlicach?

Atrakcje turystyczne w Gorlicach są różnorodne. Do ładniejszych zabytków miasta należy ratusz, obok którego możecie przysiąść na ławeczce Łukasiewicza.  Całkiem blisko stoi zabytkowy ładny kościół – bazylika Narodzenia N.M.P. Warto też poszukać kapliczki przy ulicy Węgierskiej w kształcie dawnej lampy naftowej.

Na terenie miasta znajdziecie Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena”, w którym poznacie dawne techniki wydobywania ropy naftowej. O podobnym miejscu czyli skansenie „Bóbrka” pisaliśmy w innym artykule.

Godne uwagi jest Muzeum Regionalne, a w nim między innymi szesnastowieczna rzeźba Jezusa Frasobliwego. Musimy wspomnieć także Dwór Karwacjanów nazywany również „zborem ariańskim” lub „lamusem”.

Na terenie Gorlic przejdźcie się na spacer do jednego z ładniejszych w Polsce parków miejskich. Nosi imię Wojciecha Biechońskiego – burmistrza Gorlic w latach 1887-1902 i uczestnika Powstania Styczniowego. Można tu wejść na przykład na Górę Parkową albo pooddychać leczniczą solanką przy tężni.

Do różnorodności etnicznej Gorlic nawiązują między innymi nowoczesna cerkiew św. Trójcy oraz osiemnastowieczny cmentarz żydowski.

Foto: własne

3 thoughts on “Miasto Gorlice – atrakcje turystyczne

Dodaj komentarz