Podziemia Kredowe w Chełmie
Podziemia kredowe w Chełmie to bardzo interesująca atrakcja turystyczna tego miasta. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem o wyznaczonych godzinach.
Podziemia kredowe w Chełmie – tutaj każdy miał swoją „kopalnię”
Złoża kredy w Chełmie znajdują się niezbyt głęboko. Dlatego też w przeszłości już od trzynastego wieku mieszkańcy miasta sprzedawali kredę, którą wydobywali drążąc we własnych piwnicach. Z biegiem czasu pojawiało się coraz więcej tuneli, korytarzy i komór. Najstarsze z nich znajdowały się w okolicy góry zamkowej. Kreda była cennym surowcem wykorzystywanym między innymi w ceramice, budownictwie i przemyśle farbiarskim. Natomiast wśród odbiorców urobku była między innymi Akademia Krakowska.
Najbardziej intensywne wydobycie miało miejsce w siedemnastym i osiemnastym stuleciu. Wtedy osiemdziesiąt procent mieszkańców Chełma miało swoje wejścia do podziemi, które też nazywano szyjami murowanymi. Wyrobiska istniały na kilku poziomach i ciągnęły się aż za miasto, około 40 kilometrów. Najgłębiej położone sięgały dwudziestu metrów pod ziemię. Raz po raz stropy stawały się tak bardzo cienkie, że dochodziło do załamywania sklepień i powstawania komór. Wszystko działo się praktycznie bez żadnej kontroli ani przepisów BHP.
Tego typu prace wydobywcze trwały do początków dwudziestego wieku chociaż pewne ograniczenia pojawiały się już nieco wcześniej. Zakaz prac nastąpił wówczas, kiedy władze Chełma uświadomiły sobie niebezpieczeństwo zawalenia miasta. Rzeczywiście w następnych latach takie zdarzenia miały miejsce. W 1965 roku zapadła się część ulicy Lubelskiej, natomiast kilka lat później zawalił się korytarz pod naciskiem przejeżdżającej ciężarówki.
Podziemna trasa turystyczna w Chełmie od roku 1936
Już w roku 1936 przygotowano tutaj oświetloną trasę turystyczna o długości 300 metrów. Jej obsługą zajęła się organizacja kombatancka o nazwie Federacja Polskich Związków Obrońców Ojczyzny. Jednakże po II wojnie światowej na kilkadziesiąt lat zapomniano o tej inicjatywie. Podziemia kredowe w Chełmie ponownie otwarły się dla turystów dopiero w latach siedemdziesiątych.
Obecnie goście idą korytarzem o długości około 2 kilometrów. Jeśli zdecydujecie się na tę wycieczkę musicie pamiętać o ciepłym ubraniu bowiem pod ziemią panuje stała temperatura 9 stopni Celsjusza. Trasa przebiega pod ulicami Starego Miasta. Spotyka się różne ekspozycje dotyczące historii Chełma i górnictwa kredowego.
Do niezwykłych atrakcji należy możliwość napotkania nietoperza albo też ducha Bielucha, który według legendy strzeże tutejszych skarbów.
Co w pobliżu?
W Chełmie warto wybrać się na Rynek. Do pięknych zabytków miasta należą również kościoły. Na naszej stronie opisujemy cenną bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Foto & Film własne
3 thoughts on “Podziemia Kredowe w Chełmie”