Las Grąbliński koło Lichenia – miejsce objawień

Las Grąbliński koło Lichenia znajduje się około 2 kilometry od głównej części sanktuarium. Mimo to stanowią razem jedną całość. Ponieważ bowiem właśnie tu według wierzeń miały miejsce objawienia Maryjne, które dały początek jednemu z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce. Najpierw wizjonerem był umierający żołnierz Tomasz Kłossowski, któremu Maryja obiecała uzdrowienie. W zamian prosiła o odnalezienie i umieszczenie w tym miejscu Jej wizerunku.  Tomasz wypełnił tę prośbę w roku 1944. Wtedy też na jednym z tutejszych drzew zawisnął niewielki obrazek z Maryją, która trzyma orła na piersiach. Czasami okoliczni ludzie zatrzymywali się pod nim na modlitwę.

Sześć lat później pasterz Mikołaj Sikatka także w tym miejscu ujrzał Maryję. Prosiła go o wzywanie ludzi do nawrócenia. Przepowiadała jako karę za grzechy ciężką chorobę, a kto przyjdzie i pomodli się pod tym obrazkiem będzie uzdrowiony.

Oficjalnie Kościół Katolicki nigdy tych objawień nie potwierdził. Mimo to proroctwa się spełniły, a miejsce otaczał coraz większy kult.

Po pewnym czasie na polecenie miejscowego biskupa wizerunek Maryjny został przeniesiony najpierw do kościoła świętej Doroty w Licheniu, a obecnie do wielkiej nowej bazyliki. I dlatego to właśnie tam rozwinęło się sanktuarium, o którym piszemy w osobnym tekście. Niemal wszyscy pielgrzymi, którzy przybywają do Lichenia zaglądają także tutaj.

Co my tu mamy?

Las Grąbliński to w zasadzie nie tyle las, co mały lasek. Zajmuje powierzchnię kilku hektarów i stanowi część niegdysiejszej puszczy sosnowej, z której do dziś też już niewiele zostało. Podobnie jak w Licheniu także tu znajdziecie mnóstwo różnych kaplic i kapliczek. Jest droga krzyżowa, którą często odprawiają grupy pielgrzymkowe. Jedną z wiekszych tutejszych ciekkawostek jest kamień, na którym według wierzenia odbiły się stopy Matki Bożej.

Trzeba podkreślić, że jest tu bardzo ładnie. Warto przyjść na spacer w ciszy wśród śpiewu ptaków. Obok jest duży parking, nie musicie się martwić o miejsce dla samochodu.

Miejsce znajduje się około 10 kilometrów od Konina.

Dodaj komentarz