Bory Tucholskie na Kaszubach

Bory Tucholskie na Kaszubach

Kaszuby kojarzą nam się przeważnie z nadmorskimi miejscowościami, jakie odwiedzamy podczas wakacyjnych miesięcy. Tym razem jednak otrzymaliśmy prośbę aby zachęcić Was na wyjazd w Bory Tucholskie i ich okolice. Spełniając życzenie Czytelników napiszemy co nieco na ten temat.

Bory Tucholskie piękne miejsce warte odwiedzenia

Bory Tucholskie są dużym obszarem leśnym w obejmującym około 3 tysiące kilometrów kwadratowych. Na mapie trzeba ich szukać między Bydgoszczą, a Gdańskiem. Przepływają tędy rzeki Brda i Wda. Ponieważ w pobliżu nie ma praktycznie żadnych większych miast jest to wymarzone miejsce dla wszystkich, którzy w czasie urlopu szukają ciszy i spokoju.

Park Narodowy Bory Tucholskie – piękna przyroda na Kaszubach

Bory Tucholskie pełne są licznych przedstawicieli flory i fauny. Rośnie tu przede wszystkim sosna, ale można też napotkać buki, dęby, graby, osiki i lipy. Oprócz drzew zobaczycie niezwykłe, piękne rośliny pokrywające torfowiska i łąki. To jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce.

Spośród przedstawicieli zwierząt zamieszkujących teren Borów Tucholskich wspomnimy wilki, jelenie, sarny, dziki, a także żyjące w rzekach bobry. Gniazduje na tym obszarze też sporo gatunków ptaków. Wśród nich bieliki, bociany, żurawie, cietrzewie, głuszce i mnóstwo innych.

Tu i ówdzie napotkacie jeziora lobeliowe, które swoją nazwę zawdzięczają rzadko spotykanej roślinie – lobelii.

Tutejsza przyroda chroniona jest dzięki temu, że w roku 1996 powstał Park Narodowy Bory Tucholskie. Są także obszary Natura 2000 i rezerwaty przyrody. Nie pominiemy też takiej atrakcji przyrodniczej jak parki krajobrazowe.

Spośród wspomnianych rezerwatów warto wyróżnić Rezerwat Cisy Staropolskie.

Kaszubska Marszruta w Borach Tucholskich?

Warto wybrać się na wycieczkę rowerową Kaszubską Marszrutą, czyli popularną na terenie Borów Tucholskich trasą turystyczną przygotowaną specjalnie dla osób pragnących zachwycić się tutejszymi krajobrazami. Szlaki rowerowe mają łącznie 165 kilometrów długości. Są także szlaki piesze.

Wszystkim, którzy lubią wiosłować polecamy spływ kajakowy Brdą.

Niewielkie ale ładne miasta

Warto zajrzeć do niewielkich ale urokliwych miast takich jak Chojnice z piękną zabudową Starego Miasta lub też Człuchów z zamkiem.

W zamku tym znajdziecie muzeum. Wspomnimy też grodzisko w Raciążu, rezerwat przyrody Cisy Staropolskie. Stolicą regionu jest Tuchola z licznymi zabytkami i Muzeum Borów Tucholskich.

Bory Tucholskie – gdzie nocować?

Na terenie Borów Tucholskich znajdują się różne miejsca noclegowe. Atrakcyjnym miejscem w okolicy jest Hotel Aubrecht. Dysponuje on między innymi prywatną plażą nad jednym z tutejszych jezior. Oprócz tego goście mogą korzystać ze SPA i basenu.

Restauracja przygotowuje smaczne i zdrowe posiłki, do których składniki kupuje od miejscowych rolników. Więcej informacji w temacie znajdziecie na stronie firmowej https://hotelaubrecht.pl/

Na Kaszubach proponujemy też zwiedzić kilka innych miejsc, które opisujemy tutaj: https://turystycznepropozycje.pl/najpiekniejsze-miejsca-na-kaszubach/

Dodaj komentarz