Długi Targ w Gdańsku

Długi Targ w Gdańsku

Długi Targ w Gdańsku – serce miasta

Długi Targ to główny plac w Gdańsku. Pełni rolę rynku i wraz z ulicą Długą tworzy najbardziej reprezentacyjną część Stolicy Pomorza. To właśnie na Długim Targu znajdują się tak słynne zabytki, jak fontanna Neptuna czy Ratusz Głównego Miasta. Niemal o każdej porze dnia i nocy Długi Targ wypełniają turyści, którzy spacerują podziwiając piękną gdańską architekturę. Można wręcz rzec, że kto był w tym mieście, lecz nie widział Długiego Targu, tak naprawdę nie widział Gdańska.

Królewska historia

Długi Targ wraz z ulicą Długą tworzą tak zwaną „Drogę Królewską”. Zawdzięcza ona swoją wyjątkową nazwę długiej historii królewskich parad i pokazów jakie odbywały się właśnie wzdłuż tego traktu. Przy Długim Targu mieszczą się również kamienice, w których zatrzymywali się Królowie ze swoimi orszakami. Do dziś tak naprawdę budynki zlokalizowane w tym miejscu zajmują najbogatsi mieszkańcy Gdańska i ekskluzywne firmy. Niegdyś Długi Targ pełnił również rolę głównego traktu kupieckiego. Od XIII wieku stanowi więc nieprzerwanie samo centrum gdańskiego życia.

Długi Targ w Gdańsku – co warto zobaczyć?

Sam plac to ciekawe miejsce pod względem architektonicznym. Długi Targ odbiega bowiem od typowego rozplanowania głównego rynku miejskiego jakie znamy ze średniowiecza. Rynek ten posiada bardzo charakterystyczny układ przestrzenny i usytuowany jest na osi wschód-zachód, tak jak większość ulic miasta. Plac z jednej strony zamknięty jest ratuszem Głównomiejskim, a z drugiej Zieloną Bramą. Średniowieczne budynki mieszkalne wokół placu zostały całkowicie zastąpione kamienicami z XVI wieku.

Oprócz tego na Długim Targu znajduje się kilka bardzo charakterystycznych zabytków oraz symboli miasta znanych niemal na całym świecie, m.in. Fontanna Neptuna czy Dwór Artusa. Spacer po Długim Targu i zapoznanie się z zabytkami zajmie około 2 godzin. Turyści zmęczeni zwiedzaniem mogą odpocząć w jednej z wielu kawiarni lub restauracji znajdujących się w kamienicach na Długim Targu.

Fontanna Neptuna – symbol Gdańska

Fontanna Neptuna została uruchomiona w 1633 roku, chociaż prace nad jej powstaniem rozpoczęły się już 1606 roku! Powstała na miejscu studni, która pomimo, iż była zupełnie zwyczajna, znajdowała się w niezwykłym miejscu, bo tuż przed kolejnym zabytkiem, czyli Dworem Artusa. Autorem figury Neptuna oraz okalającej ją żelaznej kraty był Abraham van den Blocke. Od tamtej pory fontanna przechodziła wiele renowacji oraz drobnych zmian. Niektóre ze zmian wymusił upływ czasu. Wymagały nowocześniejszych rozwiązań, natomiast inne uległy zniszczeniu podczas II Wojny Światowej. Co ciekawe, na czas wojny fontanna została zdemontowana i wywieziona do miejscowości o nazwie Parchów. Ponownie wróciła na swoje miejsce w roku 1957. Jedną z najgłośniej komentowanych renowacji było też dodanie Neptunowi w 1998 roku listka figowego w miejscu przyrodzenia. Jak myślicie, kto był za, a kto był przeciw? Fontannę można podziwiać przez całą dobę. Wieczorami dodatkową atrakcją są również kolorowe światła, które nadają posągowi tajemniczości.

Dwór Artusa – miejsce spotkań

Dwór Artusa znajduje się tuż obok Fontanny Neptuna. Jest to jedna z najbardziej przyciągających wzrok kamienic na Długim Targu. Jego nazwa została oczywiście zainspirowana legendą o królu Arturze, a symbolizować miała rycerskość i odwagę. Dawniej stanowiła miejsce spotkań kupców i ośrodek życia towarzyskiego, natomiast dziś jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W przeszłości budynek nie cieszył się dobrą sławą. Było tak za sprawą wyprawianych w nim hucznych, mocno zakrapianych uczt. Niestety Dwór Artusa, tak samo jak fontanna Neptuna, uległ zniszczeniu podczas II Wojny Światowej. Jedną z najważniejszych pozostałości z wyposażenia budynku, która przetrwała jest monumentalny piec kaflowy z 1545 roku. Zniszczone i zaginione dzieła, wyposażenie oraz architektura Dworu Artusa zostały zastąpione rekonstrukcjami. Dwór Artusa zaprasza do zwiedzania codziennie od godziny 10:00 do 16:00, a w czwartki do godziny 18:00. Bilet normalny kosztuje 23 zł, ulgowy 16zł, a w poniedziałki wstęp do muzeum jest darmowy!

Ratusz Głównego Miasta – odzwierciedlenie gdańskiej architektury

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku jest obecnie siedzibą Muzeum Historycznego. Najwcześniejsze fragmenty zabudowy ratusza pochodzą już z 1327 roku. Od tamtej pory budynek był sukcesywnie rozbudowywany. Niemal co kilkanaście lat okazywał się za mały, jak na ówczesne potrzeby miasta. Jak pewnie się domyślacie, w historii tak starego budynku kilkukrotnie wystąpiły pożary czy zniszczenia wojenne, które następnie wymagały odbudowania. Wnętrze ratusza składa się z czterech głównych pomieszczeń: Sieni, Komory Palowej, Sali Białej i Sali Czerwonej.

Wewnątrz zobaczycie takie zabytki jak kręcone schody oraz portal z XVII wieku. Wiele jest tutaj rzeźb i obrazów. Na wspomnienie zasługuje kominek – dzieło Wilhelma van der Meer. Z zewnątrz natomiast ratusz zachwyca różnorodnością stylów architektonicznych, które odzwierciedlają czas każdej poszczególnej rozbudowy budynku. Dodatkową ozdobą są zegar słoneczny z XVI wieku oraz Hełm z posągiem Króla Zygmunta Augusta. Jedną z największych atrakcji jest możliwość podziwiania panoramy miasta ze szczytu 80-metrowej wierzy ratusza. Ratusz Głównego Miasta, tak samo jak Dwór Artusa otwierają się dla turystów codziennie w godzinach 10:00-16:00, w czwartki do godziny 18:00. Jeśli przyjdziecie w poniedziałek ucieszy Was na pewno wstęp wolny.

Brama Zielona Głównego Miasta – niedoszła rezydencja królów

Brama Zielona Głównego Miasta to najprawdopodobniej najstarsza brama wodna w mieście. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z 1357 roku. Wtedy jednak nosiła nazwę Brama Kogi. Nazwa ta uległa zmianie po renowacji i dodaniu elementów dekoracyjnych w charakterystycznym zielonym kolorze. Brama, która stoi do dzisiaj powstała z niewielkich cegieł. Cegły te służyły na statkach jako balast i przypłynęły z Amsterdamu w latach 1564 – 1568. Była intencja goszczenia tu królów Polski. Niestety budynek nigdy się ich nie doczekał! Od czasów powstania mieszczą się w nim różne stowarzyszenia i oddziały. Natomiast dziś jest to kolejny budynek należący do Muzeum Miasta Gdańska, w którym odbywają się m.in. wystawy fotograficzne. Brama Zielona stanowi piękne i godne podziwu wejście na Długi Targ oraz przejście na znaną z ekskluzywnych lokali Wyspę Spichrzów.

Czy warto zwiedzić Długi Targ w Gdańsku?

Odpowiedź może być tylko jedna: tak! Nawet jeśli nie jesteś fanem zabytków i nie lubisz odwiedzać muzeów. Z pewnością ogromne wrażenie zrobi na Tobie gdańska architektura. Długi Targ oraz ulica Długa otaczają majestatyczne kamieniczki w bardzo charakterystycznym stylu. Wyróżniają się wąskimi fasadami, attykami, bogatymi zdobieniami oraz barwami. Jest to idealne miejsce do zrobienia pamiątkowego zdjęcia z wycieczki do Gdańska lub też po prostu do przyjemnego spaceru w pięknym otoczeniu.

Polecamy też spacer ulicą Mariacką.

Tekst & Foto: Patrycja Abramian – Tarcha

Dodaj komentarz