Ubrania na zimowe wakacje

Ubrania na zimowe wakacje

Jakie ubrania na zimowe wakacje zabrać ze sobą ?

Chociaż przyszedł marzec, zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i w niektórych obszarach naszego kraju wciąż może spaść śnieg. Jeśli wybieramy się na weekend z dala od miasta, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania. Jak ubrać się na chłodne dni i mroźne wieczory? Sprawdźmy, co ze sobą wziąć, aby się dobrze czuć i spędzić miły urlop. Oprócz tego ubrania na zimowe wakacje przydadzą się w różnych porach roku na przykład, gdy jedziemy do krajów takich jak Islandia.

Zawsze sprawdzona cebulka

Kto nie zna sprawdzonego sposobu, które wpoili nam rodzice? Ubieranie się na cebulkę oznacza ubieranie się warstwami, które zawsze można rozpiąć lub zdjąć w zależności od warunków pogodowych. Warto przyjrzeć się sportowcom i miłośnikom sportów zimowych. Na dłuższy spacer zimą możemy ubrać bieliznę termoaktywną, czyli uszytą ze specjalnych materiałów bieliznę odprowadzającą pot na zewnątrz.

Dlaczego nie warto zakładać bawełny jako pierwszą warstwę ubrań?

Bawełna chłonie wilgoć i trudno wysycha, staje się mokra i ciężka. Jeśli podczas wycieczki po miasteczku lub wędrówki po okolicy spocimy się, szybko zrobi nam się zimno, zwłaszcza gdy zawieje wiatr. Przeziębienie murowane. Dopiero na termoaktywną bieliznę możemy ubrać ciepłe miękkie dresy (na przykład właśnie z bawełny) lub spodnie ocieplane i gruby polar. Ta warstwa ochroni nas przed wiatrem i niską temperaturą. Na warstwę ocieplającą najlepiej ubierzmy kurtkę przeciwdeszczową, którą zawsze będziemy mogli rozpiąć lub zdjąć, jeśli słońce nieco mocniej przygrzeje.

Co z butami?

Buty muszą być przede wszystkim wygodne. W zależności od pogody, czy spodziewamy się intensywnych opadów, czy słońca, zapakujemy inny rodzaj obuwia. Na ekstremalne wyprawy wybierzemy buty z wyższą cholewą, które stabilizują kostkę. Jeśli natomiast zechcemy odwiedzić miasteczka i zależy nam na nieco mocniejszej stylizacji, nic nie szkodzi, by przejrzeć modele botków zamszowych w sklepie Answear (tutaj: https://answear.com/h/botki-zamszowe). Pamiętajmy jednak o odpowiedniej skarpecie, nieco wyższej niż cholewka butów, aby się nie zsuwały. Warto przemyśleć tu sprawę sportowych, pochłaniających wilgoć skarpetek.

Ubrania na zimowe wakacje – dodatki

Ważną kwestią jest nakrycie głowy. Ciepła czapka ochroni głowę i uszy przed wiatrem oraz niższymi temperaturami. Warto pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych. W końcu w niektórych wypoczynkowych rejonach Polski wciąż leży śnieg. Aby uniknąć bólu oczu i głowy, warto zaopatrzyć się w parę okularów, ilekroć wychodzimy na zewnątrz. Innym ważnym elementem są rękawiczki. Ręce i nogi marzną najszybciej, a odpowiednie rękawiczki uchronią nas przed zimnem oraz wysuszeniem skóry na wierzchniej stronie dłoni. Uzupełnieniem ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi może być szalik lub szal, duży i ocieplany. Aby zadbać o maksymalny komfort spacerowania, zamiast wziąć zwykłą torebkę, postawmy na plecak z szerszymi rzemieniami, a w razie zwiedzania miast na torbę sportową czy nerkę z najważniejszymi drobiazgami takimi jak telefon, portfel i klucze. Tak ubrani możemy spokojnie podziwiać piękno odchodzącej zimy i pierwsze dni wiosny, bez obawy o zimno, wilgoć i choroby.

Tekst & Foto: od partnerów zewnętrznych

Dodaj komentarz