Aconcagua – najwyższy szczyt Ameryki Pd.
Aconcagua – najwyższy szczyt Ameryki Południowej – Co należy wiedzieć na temat tego szczytu?
Każda osoba, która pragnie zdobyć Koronę Ziemi, prędzej lub później będzie musiała zmierzyć się z najwyższym szczytem obu Ameryk, którym jest Cerro Aconcagua. Ten wyjątkowy, położony w Kordylierze Głównej w Andach Południowych szczyt, każdego roku przyciąga setki śmiałków z całego świata. Ze względu, na wymagania jakie stawia przed alpinistami, Aconcagua stanowi dobry sprawdzian przed wejściem na Mont Everest.
Aconcagua – co warto wiedzieć?
Jest najwyższym szczytem Ameryki Południowej. Jednocześnie najwyższy szczytem obydwu Ameryk. Znajduje się na wysokości 6960,8 m n.p.m. w Kordelierze Głównej na terenie Argentyny. Chociaż Aconcagua jest stosunkowo mało znana wśród osób niezainteresowanych alpinizmem, to jest to drugi szczyt tak zwanej Korony Ziemi czyli najwyższych szczytów na różnych kontynentach!
Cechą charakterystyczną góry są wyjątkowe warunki atmosferyczne. Ze względu na swoje ukształtowanie występują tam warunki pogodowe znacznie cięższe, niż wynikałoby to z położenia oraz wysokości góry. Śmiałkowie, którzy pragną zdobyć szczyt muszą liczyć się z wyjątkową niskimi temperaturami oraz z huraganowym wiatrem.
Wejścia na szczyt – najciekawsze wydarzenia
Najwyższy szczyt Ameryki Południowej ludzie zdobywają regularnie od końca XIX wieku. Natomiast pierwszym zdobywcą był urodzony w Szwajcarii Matthias Zurbriggen, który zdobył szczyt 14 stycznia 1897 roku. Z kolei pierwsze wejście na szczyt zimą nastąpiło 56 lat później w roku 1953.
Pierwsza polska ekipa, która postawiła nogi na szczycie Aconcagua, zdobyła górę w roku 1934. Wtedy też polska ekspedycja, której członkiem był m.in. Stefan Daszyński, Stefan Osieck, Konstanty Jodko-Narkiewicz, wyznaczyła nową drogę na szczyt.
Nowo utworzona trasa poprowadziła przez lodowiec na ścianie północno-wschodniej. Efektem tego jest nazwanie go Glaciar de Los Polacos, czyli Lodowcem Polaków. Analogicznie droga prowadząca przez ten lodowiec znana jest jako Ruta de los Polacos.
Inne ważnie wejścia na szczyt to m.in.:
– 1982 – słoweńska ekipa pokonała najtrudniejszą, południową ścianę,
– 1985 – Wanda Rutkiewicz przeszła ścianę południową
– 2014 – Kilian Jornet dokonał wejścia i zejścia z góry w 12 godzin i 49 minut.
Alfabetyczny spis gór z naszej strony znajdziecie tutaj: https://turystycznepropozycje.pl/alfabetyczny-spis-gory/
Tekst i zdjęcie dostarczyli autorzy strony https://idymy.pl/