Wieże KWK “Polska” – Świętochłowice

Wieże KWK "Polska" - Świętochłowice

Wieże KWK “Polska” w Świętochłowicach – Szlak Zabytków Techniki

Wiele istniejących na Górnym Śląsku kopalń węgla kamiennego zaprzestało wydobycia. Niektóre z nich stają się atrakcjami turystycznymi dostępnymi do zwiedzania. Także wieże kopalnianych szybów w wielu miejscach zostało zamienionych na platformy widokowe. Między innymi wieża dawnej kopalni KWK “Katowice”, która obecnie stoi na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach, albo szyb “Prezydent” w Chorzowie. Również wieże KWK “Polska”, a dokładniej jedna z nich w Świętochłowicach pozwala na obserwację terenu z kilkudziesięciu metrów wysokości. Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Warto tu przybyć tym bardziej, że wstęp kosztuje dosłownie symboliczną jedną złotówkę.

KWK “Polska” – krótka historia

Kopalnia Węgla Kamiennego “Polska” nazywała się wcześniej, Deutschlandergrube” czyli w tłumaczeniu “Kopalnia niemiecka”, później po prostu Deutschland (czyli “Niemcy”) a nazwa KWK “Polska” pojawiło się w roku 1937. Wydobycie rozpoczęło się tu pod koniec osiemnastego stulecia. Przez pewien czas właścicielem kopalni był słynny na całym Śląsku przemysłowiec Guido Henckel von Donnersmarck. W czasach najlepszej działalności urobek sięgał ponad 2 miliony ton rocznie. Przestała pracować w roku 1995.

Szyby

Dwie wieże wyciągowe, które tu opisujemy zostały wzniesione w latach 1884 – 1887. Niższa ma niespełna 30 metrów wysokości, a wyższa nieco ponad 32. Obsługiwały poziom 180 i 225 metrów pod ziemią. W owym czasie miały zainstalowane jedne z najnowocześniejszych urządzeń wyciągowych. Jedna wież nazywana jest “basztową” (ta na zdjęciu po prawej stronie), a druga kozłową. Na wieżę basztową można wjechać windą lub wejść po schodach. Jest tam taras widokowy. Okna są przeszkolone więc nie trzeba się bać, że ktoś spadnie. Jest też mała wystawa o tematyce śląskiej.

Co ciekawe od czasu do czasu zdarzają się tu nawet ceremonie ślubne. Natomiast duża impreza w tym miejscu (podobnie jak w innych na Szlaku Zabytków Techniki) odbywa cię co roku w czerwcu podczas tak zwanej “Industriady”.

Co jeszcze tu mamy?

Teren wokół wież został zagospodarowany i wypełniony różnymi atrakcjami. Są tu między innymi ścieżka dydaktyczna, zewnętrzna siłownia, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa.

Foto: własne

Dodaj komentarz