skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – ciekawe miejsce

Skansen Wsi Mazowieckiej, a dokładniej Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w roku 1971. Obiekt zajmuje powierzchnię ponad 60 ha i z wyjątkową drobiazgowością odwzorowuje gospodarstwa z XIX i XX wieku. Możemy tu zobaczyć nie tylko wnętrza z dawnych czasów ale także podwórka, pola, ogrody, sady i zwierzęta. Skansen w Sierpcu jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów.

Co zobaczymy w Skansenie?

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu z dbałością o każdy szczegół odwzorowuje wieś mazowiecką z drugiej połowy XIX wieku. W skład ekspozycji wchodzą m.in. dworek, kuźnia, kościół i karczma a także wieś rzędówka, która charakteryzowała się stawianymi w rzędzie zagrodami po jednej, czasem również po drugiej stronie drogi. Pola w rzędówkach dzielone były na pasy. Do każdego gospodarza należał jeden z takich pasów. W skład odwzorowanej w Skansenie wsi wchodzi dziesięć zagród. Każda z nim prezentuje różny typ gospodarstwa wiejskiego uzależniony od zamożności gospodarzy. Na terenie Muzeum zobaczyć możemy także przedmioty używane w tamtym okresie w gospodarstwach domowych, meble, zabawki, narzędzia a nawet salkę szkolną z okresu dwudziestolecia międzywojennego XX w. oraz zakład szewski znajdujący się w jednej z izb. Dodatkowo spacer umila towarzystwo zwierząt typowych dla polskiej wsi: koni, kur, kóz, kaczek, bocianów i wiele innych.

Oprócz stałych ekspozycji, które możemy oglądać, Skansen ma w swojej ofercie wystawy czasowe. Wystrój wnętrz w domostwach zmienia się w zależności od panującej pory roku. W okresie Bożego Narodzenia czy też Wielkiej Nocy poszczególne izby przedstawiają świąteczne dekoracje. W budynkach gospodarskich natomiast urządzane są często różne wystawy poświęcone rzemiosłu.

Co Skansen ma wspólnego z filmem?

Skansen w Sierpcu jest niezwykle popularnym miejscem wśród turystów indywidualnych, wycieczek szkolnych, przedszkolnych a nawet integracji firmowych. Jednak jego walory doceniają także filmowcy, którzy na przestrzeni lat zdecydowali się wykorzystać tutejsze tereny, jako plany zdjęciowe do filmów przedstawiających dawną polską wieś. Nakręconych zostało tutaj bardzo dużo filmów i seriali, m.in.: „Pan Tadeusz”, „Ogniem i Mieczem”,  „Stulecie Winnych”, „Przeprowadzki”. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest więc godnym odwiedzenia miejscem, które umożliwia nam podróż do przeszłości.

Skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, a inne teksty o Mazowszu na naszej stronie

Mazowsze jest jednym z ciekawszych regionów Polski. Natomiast na naszej stronie polecamy między innymi Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Tekst i zdjęcia podarowane przez autorów strony Suerte Przewodnicy

Źródło https://www.suerteprzewodnicy.pl/blog/muzeum-wsi-mazowieckiej-w-sierpcu/

Dodaj komentarz