Podróż do Węgier

Podróż do Węgier

Podróż do Węgier – 5 obowiązkowych kwestii, o których musisz pamiętać

Samodzielne podróżowanie przy pomocy własnego środka transportu nie należy co prawda do najtańszych, ale uważa się je za najwygodniejsze. Wszystko z uwagi na elastyczność w kwestii planowania trasy czy postojów, jaką daje samochód osobowy. O czym warto pamiętać, wybierając w podróż do Węgier lub do Słowenii? Dowiedz się tych 5 ważnych rzeczy i przeżyj wycieczkę swojego życia bez przykrych niespodzianek!

Ubezpiecz swój samochód

To jeden z najważniejszych obowiązków. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe na terenie Węgier czy Słowenii. Natomiast z tą różnicą, że jeśli jesteś właścicielem auta, nie musisz posiadać przy sobie fizycznego dokumentu potwierdzającego opłacenie polisy.

Podróż do Węgier – wykup ubezpieczenie turystyczne dla siebie i rodziny

Nie jest to najprzyjemniejsza rzecz, ale trzeba o niej pomyśleć. Nie jest ono wymagane dla turystów na Węgrzech czy Słowenii, ale może ono uchronić Cię przed skutkami wielu nieprzewidzianych zdarzeń losowych, choroby lub następstw wypadku.

Przed wyjazdem zakup winiety

Węgry wymagają tego dokumentu potwierdzającego wniesienie opłaty za korzystanie z płatnych dróg publicznych. Najlepiej zrobić to w formie elektronicznej. Otrzymujesz natychmiast na swój e-mail PDF-a z certyfikatem, który możesz mieć przy sobie w telefonie czy tablecie i okazać w razie kontroli drogowej. Każde auto wjeżdżające na autostradę jest odnotowywane w systemie. Dlatego też nie da się uniknąć obowiązku, jakim jest winieta na Słowenii. Online kupisz ją przy pomocy jednego z wielu dostępnych systemów transakcyjnych. Zatem proces ten przebiegnie bardzo sprawnie, bez stania w kolejkach na granicy w specjalnym punkcie. Pamiętaj jednak, aby zadbać o ten drobiazg odpowiednio wcześnie.

Pamiętaj o ograniczeniu prędkości na autostradach!

Kierowcy przyzwyczajeni do tego, że w Polsce można poruszać się z maksymalną szybkością 140 km/h. Natomiast mogą zdziwić się, jeśli za to samo otrzymają mandat na Węgrzech. Tam ograniczenie prędkości wynosi 130 km/h, a na ekspresówkach 110 km/h. Zanim udasz się w podróż autem za granicę, sprawdź te różnice w przepisach prawa drogowego, gdyż, jak mówi przysłowie „nieznajomość prawa szkodzi”.

Podróż do Węgier – zadbaj o niezbędne wyposażenie samochodu

W jego skład wchodzi apteczka, kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy. Natomiast gaśnica i linka holownicza należą do akcesoriów zalecanych, lecz nieobowiązkowych. Jeśli więc jedziesz swoim autem ze standardowym polskim zestawem, prawdopodobnie będziesz dobrze przygotowany do drogi.

Zadbaj o legalność i bezpieczeństwo podróżowania po Europie!

Turystyka samochodowa może przynieść wiele satysfakcji turystom, którzy w ten sposób mogą odwiedzić różne mniej popularne zakątki Europy. Wymaga jednak solidnego przygotowania pod względem finansowym, bagażowym i informacyjnym. Dowiedz się, jakie są różnice w korzystaniu z winiet tradycyjnych i online na Węgrzech oraz na Słowenii, jeśli taki jest cel Twojej przygody. Sprawdź wyposażenie samochodu i jego terminy przydatności, a także wykup dla niego i dla wszystkich podróżnych ubezpieczenie. Zadbaj w ten sposób o swoje bezpieczeństwo i legalność podróżowania!

Pamiętajcie, że winiety autostradowe obowiązują też w Czechach i na Słowacji

Tekst & Foto: od partnerów zewnętrznych

1 thoughts on “Podróż do Węgier – o czym pamiętać?

Dodaj komentarz