Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi

Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi
Eklektyczny Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi bez wątpliwości należy do najciekawszych i najpiękniejszych zabytków miasta. Co niektóre przewodniki porównują go nawet z Luwrem. I chociaż może jest to porównanie nieco na wyrost, tak czy owak naprawdę warto tu przybyć i zobaczyć.
Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi – skromna kamienica po przebudowie
Obecny wygląd zabytku w żaden sposób nie jest ten sam, jakim był na początku jego istnienia. Wcześniej w tym samym miejscu (na rogu ulic Ogrodowej i Zachodniej) stała bowiem skromna i niczym nie wyróżniająca się kamienica. W 1877 roku kupił ją i przez wiele lat rozbudowywał Izrael Poznański – bogaty fabrykant, który stworzył po sąsiedzku ogromny zakład przetwórstwa bawełny. W ten sposób powstała największa w Polsce rezydencja fabrykancka pełna przepychu i olśniewających dekoracji.
Budynek ma kształt wielkiej litery „L” i kilka kondygnacji. Składa się z wielu pomieszczeń, które obecnie możecie zwiedzać. Są tu zarówno wspaniałe salony, w tym sala balowa, pokój do gier (brydża, bilarda, szachów itp) jak też i mniejsze, kameralne komnaty mieszkalne. Było miejsce na gabinet prezesa, biuro spółki, kantory, pomieszczenia dla służby i wiele innych pokoi różnego przeznaczenia. Piękno budynku zachwyca zarówno od środka jak też na zewnątrz. Zauroczyłam się zwłaszcza fasadą pełną rzeźb, fantazyjnych, gzymsów, kopulastych dachów i innych cudowności. Autorami projektów byli Hilary Majewski, Adolf Zeligson i Franciszek Chełmiński. Salę jadalną dekorował Samuel Hirszenberg.
Bezpośrednio do budynku pałacu przylega duży ogród, a za nim Manufaktura (czyli dawna fabryka) przekształcona obecnie w ogromne centrum handlowo – rozrywkowe.
Muzeum Historii Miasta Łodzi w pałacu Poznańskiego.
W roku 2015 zabytek znalazł się na liście pomników historii, a od 1975 działa tu Muzeum Historii Miasta Łodzi. Do najciekawszych spośród wielu różnych ekspozycji należy tu z pewnością ekspozycja poświęcona wielkiemu pianiście Arturowi Rubinstein. Godna wyróżnienia jest też wystawa „Na wspólnym podwórku”. Dzięki niej dowiecie się jak często w pod dachem jednej kamienicy mieszkały w Łodzi rodziny należące do różnych religii i różnych narodowości.
W jednym z pomieszczeń na parterze przypomnicie sobie kantor z filmu „Ziemia obiecana”. Natomiast wystawa Łódź w Europie, Europa w Łodzi” pokaże jak w ciągu niespełna stu lat Łódź z małej miejscowości przekształciła się w wielki ośrodek miejski.
Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi – wizyta w muzeum
Na zwiedzanie całości tutejszego muzeum w Pałacu Poznańskiego w Łodzi musicie przeznaczyć co najmniej 2 godziny czasu. Być może ucieszy Was fakt, że w środy da się skorzystać bezpłatnego wejścia. Na miejscu jest szatnia, w której zostawicie bezpiecznie Wasze wierzchnie okrycia. Istnieje też możliwość umówienia się na lekcje muzealne dostosowane do wieku uczestników.
Więcej informacji na temat Pałacu znajdziecie na stronie https://muzeum-lodz.pl/
Co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi?
Łódź jest ciekawym miastem pełnym wielu różnych atrakcji. Na naszej stronie zapraszamy Was jeszcze do Muzeum Kinematografii oraz Centralnego Muzeum Włókienniczego. Warto zwiedzić wspomnianą wyżej Manufakturę. Niedaleko znajduje się też ładny, godny zauważenia, chociaż niewielki Kościół św. Józefa.
Foto & Film: własne
2 thoughts on “Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi”