Centralne Muzeum Włókiennictwa - Łódź

Centralne Muzeum Włókiennictwa - Łódź

Jeszcze na początku dziewiętnastego wieku w Łodzi mieszkało niespełna jeden tysiąc osób. W ciągu stu lat ich liczba wzrosła do pół miliona. Stało się tak głownie dzięki rozwojowi przemysłu włókienniczego, największego na terenie Królestwa Polskiego (wówczas pod zaborem rosyjskim). Historię tutejszego tkactwa, także warunki życia dawnych mieszkańców miasta poznacie zwiedzając Centralne Muzeum Włókiennictwa, które znajdziecie przy ulicy Piotrkowskiej. Placówka działa od roku 1954. Początkowo nazywała się Muzeum Historii Włókiennictwa, a założycielką i pierwszą dyrektorką stała się Krystyna Kondratiuk.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Białej Fabryce Geyera

Zakładów przemysłu włókienniczego w Łodzi było mnóstwo. Jednym z nich stała się „Biała Fabryka” należąca do Ludwika Geyera. Słowo „Biała” w nazwie oznacza kolor tynku ścian niektórych tutejszych budynków. Warto tu wspomnieć, że większość innych zakładów w Łodzi powstała z nietynkowanej cegły, co zresztą widać wyraźnie w architekturze całego miasta.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – co można tu zobaczyć?

Na zwiedzanie całości trzeba przeznaczyć około 3 godziny czasu. Naprawdę jest co oglądać. Łącznie wiele budynków i pięter. Znajdziecie tu wystawy czasowe i stałe. Dowiecie się między innymi jak wyglądała dawna hala produkcyjna, poznacie z jakich surowców produkuje się ubrania. Bardziej dociekliwi mogą zobaczyć fragmenty tkanin nawet pod mikroskopem.

Do najciekawszych atrakcji podczas zwiedzania należy pokaz działania maszyn tkackich, podczas którego pracownicy muzeum opowiadają o warunkach i uciążliwości pracy w niegdysiejszej fabryce.

Sporo pozytywnych emocji (zwłaszcza dla starszych gości) wywołuje spacer imitowaną dawniejszą ulicą miasta pełną sklepów i firm, z których większość już dziś nie istnieje. Między innymi „Cora”, „Moda Polska”, „Cepelia”, „Wólczanka”, „Telimena” itp. Zobaczymy też mały, prywatny zakład krawiecki, kram odzieżowy z dawnego targowiska i manekiny wystrojone w piękne ubrania według mody sprzed lat. Jedna z wystaw prezentuje dawne trudne czasy kryzysów i strajków z przełomu XX i XXI wieku.

Łódzki Park Kultury Miejskiej

Oprócz budynków fabryki na terenie Muzeum zwiedzicie też Łódzki Park Kultury Miejskiej. Jest to  niewielki skansen z typowymi budynkami, jakie stały na terenie Łodzi na przełomie XIX i XX wieku. Są tutaj małe domy mieszkalne, dawna poczekalnia tramwajowa, willa letniskowa z Rudy Pabianickiej. Również dziewiętnastowieczny kościół przeniesiony z ulicy Nowosolnej. Do wszystkich tych małych zabytków można wejść, aby zobaczyć je od środka.

Więcej informacji na temat Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, także godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie: https://cmwl.pl/public/

Co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi?

Łódź jest dużym miastem. Toteż w jeden lub dwa dni na pewno nie zwiedzicie wszystkiego, co jest tutaj ciekawe. Dla wszystkich, którzy przybędą do Łodzi na dzień lub dwa polecamy również Muzeum Kinematografii, Pałac Poznańskiego, ulicę Piotrkowską, Manufakturę, a z zabytków sakralnych przede wszystkim archikatedrę św. Stanisława Kostki.

2 thoughts on “Centralne Muzeum Włókiennictwa – Łódź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *