Mały podróżnik

Mały podróżnik

Mały podróżnik czyli Wesoły Wieżowiec

Ma 8 lat, kilkanaście cm wzrostu i zwiedził ponad 600 miejsc i miast, w kilkudziesięciu krajach. Poznaj najmniejszego podróżnika świata. Mały podróżnik wciąż gdzieś podróżuje. Jednego dnia jest w Japonii, nazajutrz w Polsce, zaraz potem odwiedza USA albo Australię. Nazywa się Wesoły Wieżowiec, ale ma też angielskojęzyczną nazwę: Happy Skyscraper.

Happening w Nowym Jorku

Dlaczego akurat „wieżowiec”? Cofnijmy się do chwili jego narodzin, do października 2012. Grupa znajomych pod nowojorskim Chrysler Building organizuje krótki happening. Fotografują pudełko po paście do zębów z dorysowanymi okienkami i uśmiechem. Skoro w Nowym Jorku wciąż stawiane są coraz wyższe wieżowce i wszyscy je fotografują, dlaczego nikt nie wpadł dotąd na pomysł, aby wśród lasu gigantów sfotografować najmniejszego wieżowca świata?

Skoro udało się w Nowym Jorku – czemu na dokładkę nie w kolejnych miejscach? – pomyślał satyryk Szczepan Sadurski, od tej chwili organizator artystycznego projektu o nazwie Wesoły Wieżowiec. Zaczęli zgłaszać się znajomi, potem zupełnie nieznane mu osoby z różnych krajów, albo po prostu lubiące podróżowanie. Uśmiechniętego podróżnika wystarczyło ściągnąć ze strony www, skleić i zabrać w kolejną podróż.

Fotografowany na całym świecie

Był fotografowany przed parlamentami, stadionami, mostami, zamkami, wulkanami. Odwiedził setki miejsc, o których marzy wielu turystów i podróżników, a które nie sposób w krótkim tekście wymienić. Jedno jest pewne: to nie żaden Photoshop, Wesoły Wieżowiec naprawdę wszystkie te miejsca odwiedził.

Choć jest wciąż dużo ludzi, którzy o nim nie słyszeli, stał się gwiazdą. Odwiedzał telewizyjne programy i udzielał wywiadów w różnych językach, choć prawdę mówiąc robił to za niego jego „tatuś” oraz inne osoby z różnych części świata, które zaangażowały się w ten zwariowany projekt. W coś, co sprawia, że ludzie z różnych krajów uśmiechają się częściej, niż gdyby JEGO nie było.

I choć wiele osób stuka się w głowę i pyta: Po co to komu?, Wesoły Wieżowiec wciąż przemierza świat z uśmiechem na ustach. Odwiedził wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy, ale trzymamy kciuki, aby i tu zajrzał choć na chwilę.

Na zdjęciach: Bellinzona w Szwajcarii, Hongkong, Melbourne w Australii, Seul w Korei i Waszyngton w USA

Tu więcej zdjęć i informacji: http://sadurski.com/podroze-po-swiecie-swiat/

Informacje i foto od autora wyżej podanej strony

Dodaj komentarz