Bazylika Różańcowa w Lourdes

Bazylika Różańcowa w Lourdes

Bazylika Różańcowa w Lourdes to kolejna z wielkich i ważnych świątyń na terenie tego słynnego sanktuarium. Bezpośrednio sąsiaduje z Kryptą i Bazyliką Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Bardzo blisko jest też stąd do Groty Massabielskiej (wszystkie opisaliśmy w osobnych tekstach).

Bazylika Różańcowa w Lourdes – w stylu bizantyjskim

Bazylika Matki Bożej Różańcowej różni się bardzo wyraźnie od opisywanego w innym artykule Kościoła Górnego czyli Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Powstała jako trzecia świątynia sanktuarium w latach 1883–1899. Konsekracja nastąpiła w roku 1901. Projekt budowli w stylu bizantyjskim wykonał architekt Leopold Hardy.

Kościół stoi na planie krzyża greckiego i ma rozmiary 52 × 48 m. oraz powierzchnię 2000 metrów kwadratowych. Szerokość każdej z naw wynosi 14 metrów. Zmieści się tu 2 i pół tysiąca wiernych, a miejsc siedzących jest 1500. W latach 206-2007 nastąpiła renowacja tego zabytku. Świątynia otrzymała tytuł Bazyliki Mniejszej w 1929 roku.

Architektura i wystrój Bazyliki

Patrząc z zewnątrz (nieco z dali) architektura tej świątyni zlewa się z kościołami wspomnianymi wyżej, tworząc jakby jedną całość. Kiedy podejdziecie bliżej, to zapewne przykuje Wasz wzrok piękny, misternie zdobiony portal. Przedstawia on Maryję Pannę z Dzieciątkiem darującą Różaniec świętemu Dominikowi. Są także liczne mozaiki przedstawiające Tajemnice Światła, dodane do Różańca przez papieża Jana Pawła II.

Ponad fasadą wznosi się duża kopuła, a na niej pozłacana korona z krzyżem – dar narodu irlandzkiego ofiarowany w roku 1924. Warto spojrzeć na tę kopułę również od wewnątrz. Jest wysoka na 22 metry.

W kościele uwagę wszystkich przyciąga przede wszystkim 15 dużych, pięknych tajemnic różańcowych przedstawionych również jako mozaiki. Powstały one w latach 1895–1907. Co ciekawe szkice do nich miały różnych autorów.  Natomiast na ścianie za ołtarzem głównym ujrzycie mozaikę okazującą Matkę Bożą z rozpostartymi ramionami i z inskrypcją „Par Marie à Jésus” (Przez Maryję do Jezusa).

Organy w bazylice zbudowała w 1897 firma organmistrzowska Cavaille-Coll, a 16 witraży wykonał Claudius Lavergne. Wewnątrz znajdują się jeszcze kaplice św. Bernadetty, Pascala Baylon i także Notre Dame de Guadaloupe.

Co jeszcze trzeba zobaczyć w Lourdes?

Jeśli chodzi o kościoły to oprócz wyżej wymienionych koniecznie musimy wspomnieć też wielką podziemną Bazylikę św. Piusa X. Natomiast poza centrum pielgrzymkowym w Lourdes warto nawiedzić kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa, którego bardzo cennym jego elementem jest chrzcielnica. Przy niej dzieckiem Bożym stała się święta wizjonerka Bernadetta Soubirous. Do innych miejsc związanych z jej życiem zaprowadzi Was specjalnie wyznaczony szlak śladami świętej Bernadetty. Podążając za nim dojdziecie między innymi do muzeum, domu gdzie mieszkała jej rodzina, a także młyna, w którym pracował jej ojciec.

Zachęcamy również do zwiedzenia dużego i pięknego zamku, który wznosi się ponad miastem.

Foto: własne

2 thoughts on “Bazylika Różańcowa w Lourdes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *