Świętokrzyski Pielgrzym w Nowej Słupi
Świętokrzyski Pielgrzym w Nowej Słupi – rycerz Emeryk
Świętokrzyski Pielgrzym w Nowej Słupi jest bez wątpienia jednym z najstarszych, a jednocześnie najbardziej znanych posągów w regionie. Kamienna rzeźba stoi na początku drogi prowadzącej na Łysą Górę do słynnego sanktuarium. Jest dziełem nieznanego artysty. Najprawdopodobniej pochodzi z trzynastego stulecia. Istnieją różne wersje odpowiedzi na pytanie kogo przedstawia. Niektóre źródła podają, że jakiegoś pustelnika, inne, że grzeszna kobieta pielgrzymując do świętego miejsca pokutuje za popełniane winy. Tu i ówdzie pojawiają się też pomysły, że może to jest sam król Władysław Jagiełło, który na Świętym Krzyżu bywał bardzo chętnie. Są też przekazy, że święty Emeryk – jedenastowieczny królewicz węgierski, syn Stefana I, albo może posąg świętego Benedykta, wszak pierwotnie klasztor świętokrzyski należał do benedyktynów.
Jednakże najbardziej popularna legenda opowiada o rycerzu Emeryku (niektóre źródła dają mu na imię Prokop), który pod koniec swego życia pielgrzymował do różnych świętych miejsc. Niestety zgubiła go pycha. Kiedy na szczycie w kościele zaczęły bić dzwony głośno się chwalił, że grają na jego cześć. W tym samym momencie zamienił się w kamienny posąg. Każdego roku posuwa się w kierunku góry o jedno ziarenko piasku, a kiedy dojdzie do celu będzie koniec świata.
Przedstawiona postać ukazana jest w postawie klęczącej z rękami złożonymi do modlitwy. Drewniane zadaszenie powstało w czasach współczesnych.
Droga królewska na Święty Krzyż
Pielgrzym stoi bardzo blisko wejścia do Świętokrzyskiego Parku narodowego. Na szczyt góry prowadzi niebieski szlak, którego fragment od rzeźby na górę nazywany jest Drogą Królewską. Ma tylko około 2 kilometry długości, ale jednocześnie jest trudna, momentami stroma. Nazwa „królewska” nie jest przypadkowa. Prawdopodobnie chodzili tędy kiedyś wspomniany wyżej Władysław Jagiełło, królowa Bona, Zygmunt Stary i Michał Korybut Wiśniowiecki.
Jeśli nie macie siły na wspinaczkę możecie na górę wjechać samochodem (z innej strony).
Co jeszcze w Nowej Słupi?
W tej małej miejscowości znajdziecie także Centrum Kulturowo – Archeologiczne, a także Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego.
Foto: własne