Polak w Norwegii

Polak w Norwegii

Polak w Norwegii – Jak wygląda system podatkowy?

Na samym początku warto wszystkich uspokoić. System podatkowy w Norwegii uchodzi za bardzo przyjazny dla podatnika. Jest stosunkowo prosty, a część dokumentacji wypełnia już urząd skarbowy. Trzeba jednak wystrzegać się błędów. Jeśli w trakcie wypełniania dokumentu wkradnie się jakaś nieścisłość albo zabraknie ważnych informacji, to US może nałożyć karę w wysokości 30% należnej daniny.

Rok podatkowy zaczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia. Na korektę rozliczenia podatku w Norwegii masz 5 lat. Warto jednak zadbać o to, by od razu wypełnić formularz poprawnie, aby uniknąć niepotrzebnych zazwyczaj wyjaśnień w administracji.

Kto i jak musi się rozliczać z norweskim urzędem skarbowym?

Podatki bezpośrednie (czyli np. dochodowe, spadkowe czy od nieruchomości) muszą płacić zarówno osoby prawne, jak i fizyczne. To rozwiązanie stosowane także w Polsce. Na szczęście Norwegia przeszła bardzo szeroką cyfryzację urzędów, co sprawia, że podatnik nie musi udawać się do siedziby administracji. Większość spraw urzędowych – w tym zeznania podatkowe – można przeprowadzać przez internet.

Pamiętaj o przysługujących ulgach podatkowych

Dobra wiadomość: Norwegia nie wymaga składania zeznania podatkowego. Jeśli zrezygnujesz z tej opcji, zostaniesz rozliczony automatycznie. Tracisz jednak wtedy możliwość odwołania się w momencie, gdy źle naliczono podatek. Oprócz tego otrzymasz mniejszy zwrot, jeśli przysługują ci jakieś ulgi. Podatki w Norwegii dla Polaków uwzględniają bowiem szereg upustów. Mowa m.in. o:

  • status pendler – przysługuje zagranicznym pracownikom, którzy przynajmniej 3 razy w roku kalendarzowym odwiedzili ojczyznę;
  • odliczeniach za odsetki kredytu hipotecznego (zarówno w Polsce, jak i Norwegii);
  • odpisach za dojazdy do pracy w Norwegii;
  • odpisach za związki zawodowe

Oczywiście trudno w tym wszystkim się połapać, jeśli nie śledzi się na bieżąco informacji na ten temat. Dlatego wiele osób poszukuje profesjonalnej pomocy.

Polak w Norwegii – znajdź pomoc w rozliczeniu podatków

Osoby mieszkające w Norwegii od wielu lat z pewnością są już dobrze zaznajomione z lokalnym systemem podatkowym. Jeśli jednak dopiero od niedawna pracujesz w tym skandynawskim kraju, to zachęcamy do skorzystania z pomocy specjalistów biura konsultingowo-rachunkowego ATS. Z przyjemnością wyjaśnią wszelkie zawiłości norweskich danin, a także doradzą najkorzystniejsze rozwiązania, które gwarantują najwyższy możliwy zwrot z podatku. W ten sposób zyskujesz pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z przepisami prawa, a także otrzymasz należne ci pieniądze.

O ciekawych miejscach w Skandynawii piszemy tutaj: https://turystycznepropozycje.pl/skandynawia-nie-taka-daleka/

Tekst & Foto: od partnerów zewnętrznych

Dodaj komentarz