kościół św Tomasza w Lipsku

kościół św Tomasza w Lipsku

Kościół św Tomasza w Lipsku – najpierw katolicki późnij luterański

Kościół św Tomasza w Lipsku to jeden z dwóch głównych obiektów sakralnych, które znajdują się na tutejszej starówce. Pierwotnie istniał tu romański kościół targowy. Po przebudowie na styl gotycki w latach 1482-1496 funkcjonował jako świątynia zakonu augustianów. Jeden z zakonników sprowadził do niej z Indii relikwie św Tomasza.

W 1409 roku przyklasztorne kolegium zostało zamienione na uniwersytet lipski. W 1702 roku została ostatecznie ukończona renesansowa wieża. Od tego czasu sylwetka kościoła nie uległa już zmianom, aczkolwiek jego barokowe wnętrze zostało jeszcze w latach 1884-1889 przywrócone do formy gotyckiej. Kościół grał ważną rolę w okresie reformacji, ponieważ tutaj odbyła się jedna z istotnych debat między Marcinem Lutrem a Janem Mayerem von Eckiem. Ostatecznie w
1539 roku wygrał Luter i wygłosił tu kazanie w dniu Zesłania Ducha Świętego.

Muzyczne dziedzictwo świątyni

Kościół zasłynął głównie z działalności Jana Sebastiana Bacha. Niemiecki kompozytor był w latach 1723-1750 kantorem tego kościoła tzn. prowadził modlitwy i dbał o oprawę muzyczną nabożeństw. W 1943 roku po zniszczeniu dawnego kościoła św. Jana pochowane tu również zostały jego doczesne szczątki.

Na zewnątrz i wewnątrz kościoła jest wiele pamiątek po autorze muzyki polifonicznej. Na placu przed wejściem jak też na pobliskich plantach zobaczycie pomniki Jana Sebastiana Bacha.

Wewnątrz mieści się wspomniana płyta nagrobna, witraż z podobizną kompozytora oraz organy barokowe z których do dziś rozbrzmiewa muzyka Bacha. Nadmienimy też, że z kościołem kojarzą się także inni sławni muzycy. Wolfgang Amadeusz Mozart dał tutaj koncert organowy w czasie swojej muzycznej tury w 1789 roku. W 1813 roku w tym kościele otrzymał chrzest Ryszard Wagner. Nieco później w świątyni dawał też koncerty Feliks Mendelssohn-Bartholdy, który był dyrektorem opery Gewandhaus. To on odkrył ponownie muzykę Jana Sebastiana Bacha i udostępnił szerszej publiczności. W kościelnej hali odbyło się także prawykonanie jego kantaty symfonicznej Hymny Chwały.

W piątki i soboty w świątyni odbywają się koncerty lipskiej opery. Przy kościele działa też chór chłopięcy św. Tomasza.

Kościół św Tomasza w Lipsku – zwiedzanie

Istotną charakterystyką świątyni jest bardzo stromy gotycki dach o kącie nachylenia 63 stopni. Do wnętrza prowadzą zdobne portale w stylu gotyckim. Jeden z nich otrzymał imię Feliksa Mendelssohna.

Wbrew znaczeniu nie jest to natomiast kościół zbyt duży. Zwiedzanie wnętrza poza imprezami muzycznymi jest darmowe. W zakrystii znajduje się też niewielka wystawa poświęcona Bachowi oraz muzyce instrumentalnej.

Na ścianach obejrzeć można kilka rzeźbionych epitafiów w tym gotycki nagrobek rycerza Hermanna von Harras. Główny ołtarz pochodzi z uniwersyteckiego kościoła św. Pawła, który uległ znacznym uszkodzeniom w czasie II wojny światowej, po odbudowie jest częścią lipskiej auli uniwersyteckiej tzw. Paulinum.

Na naszej stronie opisujemy też ruiny zamku i klasztoru w Bad Oybin.

Tekst & Foto Tomasz Zapała – Turystycznie Forum

 

 

1 thoughts on “Kościół św Tomasza w Lipsku

Dodaj komentarz