Odszkodowanie za opóźniony pociąg

Odszkodowanie za opóźniony pociąg

Zapewne nie raz zdarzyło się Wam jechać pociągiem, który się spóźnił. Pół biedy jeśli był to tylko wyjazd na wakacje nad morze albo w góry. Pół godziny straty lub nawet godzina nie robią większej różnicy. Gorzej, gdy przez taki incydent nie zdążyliście na ważną konferencję, spotkanie biznesowe albo start z lotniska. Czy wiecie, że są sposoby i możliwości aby starać się o odszkodowanie za opóźniony pociąg? Sprawdźmy kiedy i dla kogo ono przysługuje.

W jakich sytuacjach należy się odszkodowanie za spóźnienie pociągu?

Według zapisu prawa kiedy na stację końcową pociąg wjechał z opóźnieniem większym niż 60, a mniejszym niż 119 minut należy się rekompensata w postaci 25 procent ceny podróży. Natomiast przy spóźnieniach ponad 120 minut należy się zwrot połowy wartości zakupionego biletu. Wniosek o zwrot przesyła się pocztą mailową, tradycyjną albo osobiście przekazać można w okienku kasowym na stacji. Najczęściej koleje proponują odszkodowanie w postaci bonu na następną podróż, ale można też żądać wypłaty gotówki. Niestety dotyczy to tylko pociągów dalekobieżnych krajowych i międzynarodowych na terenie Unii Europejskiej.

Składając wniosek o wynagrodzenie straconego czasu musicie podać swoje dane osobowe, wszelkie informacje o podróży włącznie z numerem swojego biletu, także początek i koniec swojej podróży. Nie zapomnijcie się podpisać.

Kiedy odszkodowanie za opóźniony pociągnie przysługuje?

Wielkim problemem jest fakt, że istnieje bardzo wiele czynników, które mogą sprawić, że jednak odszkodowania nie dostaniecie. Należą do nich między innymi fatalne warunki atmosferyczne, strajki na kolei, katastrofy naturalne i mnóstwo innych, których dokładną listę znajdziecie na stronie „Odszkodowanie za opóźniony pociąg„. W razie potrzeby warto tam zajrzeć.

Rekompensata nie należy się także wówczas, gdy już przy zakupie biletu usłyszycie informację, że pociąg ma duże opóźnienie.

Co jeszcze może przydarzyć się podczas wyjazdów?

Spóźnienie pociągu to nie jedyny kłopot jaki może się Wam przydarzyć podczas podróży. Zdarzają się (na szczęście rzadko) także inne, jeszcze większe takie jak wypadek, kradzież bagażu albo nagła utrata zdrowia. Sytuacja staje się znacznie trudniejsza, kiedy problem pojawi się za granicą. Aby zminimalizować nieszczęśliwe następstwa takich kłopotów można postarać się o ubezpieczenie turystyczne. Taką ochronę znajdziesz za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych

O odszkodowaniach za opóźnione loty piszemy tutaj: https://turystycznepropozycje.pl/odszkodowanie-za-opozniony-lot/

Tekst sponsorowany

Dodaj komentarz