Jak kupić najlepsze buty trekkingowe
Jak kupić najlepsze buty trekkingowe: 7 cech do rozważenia
Buty trekkingowe to podstawowy element wyposażenia każdego amatora pieszych wędrówek. Turystyka w ostatnich latach zyskuje coraz większą rzeszę fanów. Jest to niezwykle zdrowa moda, wpływająca pozytywnie na kondycję w naszym społeczeństwie. Długie spacery w plenerze to także doskonała okazja do spędzania wspólnie czasu na łonie przyrody ze znajomymi i rodziną. Jak kupić najlepsze buty trekkingowe? Jak dobrać odpowiedni model obuwia, który spełni oczekiwania użytkownika? O czym pamiętać, kupując buty trekkingowe?
1. Dobrze dobrany rozmiar
Podstawową kwestią podczas zakupu obuwia trekkingowego jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa. Przede wszystkim, wybrane buty należy przymierzyć na docelowy rodzaj skarpetek. Nie mogą one być ani zbyt małe, ani za duże – każdy z tych dwóch wariantów będzie powodował nieprzyjemne otarcia i odciski. Przymiarka buta jest istotna zarówno podczas zakupów stacjonarnych, jak i internetowych. Sklep online posiadający szeroką gamę różnorodnych butów trekkingowych to https://www.e-horyzont.pl/buty.html
2. Cholewka – wysoka, czy niska?
Kolejnym dylematem jest wybór odpowiedniej długości cholewki. Na trasy spacerowe w niskich partiach gór – w szczególności w sezonie letnim – warto kupić buty niskie. Umożliwiają one szybszy i bardziej komfortowy marsz. Z kolei buty wysokie to dobry wybór dla osób planujących wycieczki po trudnym, kamienistym terenie. Doskonale stabilizują one kostkę i zapobiegają powstaniu niechcianych urazów.
3. Spodnie – czy wpływają na wybór obuwia?
Rodzaj noszonych spodni powinien współgrać z długością wybranej cholewki. Jeżeli buty sięgają ponad kostkę, warto zaopatrzyć się w spodnie, w których nogawki są na zamek i można je z powodzeniem rozpiąć. Warto więc w komplecie z butami zaopatrzyć się w parę dobrych jakościowo spodni trekkingowych. Softshell – czym jest oraz jakie są rodzaje? Warto dowiedzieć się jakie właściwości posiada ten materiał, gdyż najlepsze górskie ubrania wykonane są właśnie z niego.
4. Sezon zimowy a letni – różnice
W sezonie letnim najważniejsza jest przede wszystkim mobilność. Buty powinny być lekkie i umożliwiać szybki, komfortowy marsz. Z kolei zimą warto zadbać o to, aby podeszwa była gruba i umożliwiła dodanie raków. O tę funkcję warto zapytać w sklepie sprzedawcę, lub dokładnie przeczytać specyfikację wybranego egzemplarza. Buty, które mają być noszone przy ujemnych temperaturach muszą też charakteryzować się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi.
5. Jakie warunki wpływają na preferowany rodzaj podeszwy?
Duże znaczenie podczas zakupu butów trekkingowych ma także wybór odpowiedniego rodzaju podeszwy. Jej zadaniem jest przede wszystkim amortyzacja stopy. Grubość należy uzależnić od nawierzchni, jaka znajduje się na planowanych trasach. Przede wszystkim na kamieniste drogi, niezbędne są stosunkowo grube podeszwy. Nie bez znaczenia są także materiały wykorzystane do jej wykonania.
6. Skarpetki kluczem do sukcesu
Podczas dopasowywania do stopy butów trekkingowych nie można zapomnieć o zakupie odpowiednich skarpetek. W znaczący sposób wpływają one bowiem na komfort poruszania się. Obecnie wiele osób decyduje się na zakup skarpet wykonanych z wełny merino. Wykazuje ona doskonałe zdolności termiczne oraz bardzo dobrze odprowadza wilgoć.
7. Sposób wiązania – czy ma znaczenie?
Przymierzając buty trekkingowe należy je poprawnie zawiązać i dopiero wtedy ocenić komfort chodzenia. Istnieją dwie główne metody wiązania – jedna przeznaczona do podejść, druga – do zejść. Pierwsza z nich mówi o mocnym zasznurowaniu dolnej części buta, z kolei następna nakazuje dokładnie odwrotne postępowanie. Odpowiednio ułożone sznurówki w znaczący sposób wpływają na komfort marszu.
Jeśli szukacie ciekawych propozycji na wędrówki zapraszamy w góry
Tekst i Foto od firmy Jack Wolfskin