Żydowski Kazimierz w Krakowie

Żydowski Kazimierz w Krakowie

Żydowski Kazimierz w Krakowie – jak podróż w czasie i przestrzeni

Żydowski Kazimierz w Krakowie jest jednym z tych miejsc, w których mamy wrażenie, że czas się zatrzymał. Ale nie tylko. Wycieczka do tej dzielnicy jest prawie jak podróż do innego miejsca w drugim końcu świata. Do dziś można spotkać tu przedstawicieli narodu izraelskiego w najbardziej tradycyjnych i ortodoksyjnych strojach. Natomiast w licznych kawiarniach i restauracjach usłyszycie tylko żydowskie melodie i spróbujecie koszernych dań.

Kazimierz – miasto innej kultury

Początki krakowskiego Kazimierza sięgają XIV wieku i przez około 500 lat był samodzielnym miastem. Od dawnej stolicy Polski oddzielała je jedna z odnóg Wisły. Co ciekawe przez wiele lat nie było to miejsce wyłącznie żydowskie, ale współżyli w nim przez wieki wyznawcy religii mojżeszowej i chrześcijanie, którzy mieli tu swoje osady już dużo wcześniej. Nazwa nie jest przypadkowa, bowiem swoje istnienie zawdzięcza królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Natomiast masowa i przymusowa przeprowadzka Żydów z Krakowa miała miejsce w czasie panowania Jana Olbrachta. Przyczyną było wzajemne mieszanie się interesów polskiego i żydowskiego kupiectwa. Prócz tego Żydzi poprzez lichwę powodowali ubożenie ludności polskiej. Wyznawców starozakonnych od żyjących tu chrześcijan oddzielał wysoki mur, który istniał do roku 1800. Wtedy też nastąpiło oficjalne połączenie Kazimierza z Krakowem.

Co warto na Kazimierzu zobaczyć?

Centralnym punktem dzielnicy jest ulica Szeroka, która raczej przypomina rynek lub plac. Spośród wszystkich istniejących do dzisiaj synagog tylko jedna (Remu) pozostała czynną. Obok niej znajdziecie też stary cmentarz. Bardziej znana i większa tak zwana Stara Bożnica została zamieniona w muzeum, w którym można zobaczyć liczne pamiątki i przedmioty życia codziennego Żydów. Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków przy ulicy Szerokiej jest też dawna łaźnia czyli mykwa. Dziś mieści się w niej restauracja i hotel.

Z zabytków chrześcijańskich musimy wymienić przede wszystkim kościoły Bożego Ciała, św. Katarzyny i św. Stanisława Biskupa na Skałce.

Żydowski Kazimierz w Krakowie w filmach

Na Kazimierzu w Krakowie wiele razy gościli filmowcy. Najsłynniejszym obrazem, który tu powstawał była oscarowa Lista Schindlera Stevena Spielberga. Raz po raz odbywają się też różnego rodzaju festiwale i koncerty muzyki żydowskiej.

Foto: własne

Dodaj komentarz