Zaproszenie do Wągrowca w Wielkopolsce

Zaproszenie do Wągrowca w Wielkopolsce

Zaproszenie do Wągrowca w Wielkopolsce – cystersi i inne ciekawostki

Wszystko wygląda na to że w tym roku będzie to najdalej na północ wysunięte miejsce, które udało mi się odwiedzić. Miasto położone jest w północnej części województwa wielkopolskiego w krainie historycznej zwanej Pałukami. Pałuki bardziej kojarzą się z kujawsko-pomorskim Żninem albo mniejszym Szubinem rozsławionym imieniem założyciela miasta Sędziwoja. Jeśli chodzi o metrykę to Wągrowiec nie ma się jednak czego wstydzić. Miasto lokowano już w XIV wieku. Obecnie jest największym regionalnym ośrodkiem i stolicą powiatu z 25 tysiącami stałych mieszkańców. Z Poznania łatwo tam można dojechać pociągiem kolei wielkopolskich kursującym po jednotorowej bocznej linii kończącej się jeszcze dalej na północy w Gołańczy. Przyjmijcie więc dziś proszę zaproszenie do Wągrowca w Wielkopolsce.

Autor słynnej polskiej Biblii

Wągrowiec już od średniowiecza przynależał do cystersów, którzy w pobliskim Łeknie założyli pierwsze opactwo. Natomiast potem siedziba klasztoru przeniesiona została do samego miasta. Do dziś zachował się monumentalny barokowy kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP otoczony zabudowaniami zakonu. Kiedyś istniała tu szkoła św. Marii Magdaleny, której tradycje kontynuuje miejscowe pierwsze liceum. W jego murach uczył się m.in. Stanisław Przybyszewski. Innym sławnym obywatelem Wągrowca był ks. Jakub Wujek – autor pierwszego polskiego przekładu Biblii. Przy kościele parafialnym stoi jego pomnik. Warto też wejść do środka światyni, aby obejrzeć zabytkowy renesansowy ołtarz oraz lokalną wystawę historyczną. Inne ciekawe artefakty znaleźć można w lokalnym muzeum, które mieści się całkiem niedaleko w budynku dawnej opatówki.

Krzyżujące się rzeki

Prawdę mówiąc do Wągrowca przyciągnął mnie jednak fenomen przyrodniczy, o którym wspomina się często na lekcjach geografii. Chodzi o tzw. bifurkację wągrowiecką, czyli miejsce na łąkach, gdzie krzyżują się dwie rzeki: Wełna i Nielba. Naukowo udowadniano, że wody dwóch cieków praktycznie się nie mieszają. Nielba płynie potem  jeszcze kilka kilometrów osobno, by ostatecznie ujść do Wełny poniżej Wągrowca. Jak jest w praktyce trudno rozstrzygnąć. Woda płynie tu bardzo wolno. Koryto jest zarośnięte pływającą roślinnością wśród której przemykają kaczki. Obie rzeki przypominają w gruncie rzeczy szersze rowy melioracyjne. Ich doliny są bardzo płytkie. W obrębie miasta koryto Wełny jest obetonowane a ze środka sterczy dość ciekawa drewniana izbica – fontanna. W każdym razie łąki nad Wełną i Nielbą to dość popularny cel spacerowy okolicznych mieszkańców.

Zaproszenie do Wągrowca w Wielkopolsce – rekreacja nad jeziorem

Innym miejscem wypoczynku są brzegi jeziora Durowskiego położonego w północnej części miasta za nieczynną linią kolejową do Obornik Wielkopolskich. Nad brzegami jeziora założono duży park. Stoją w nim dziwaczne betonowe posągi, rosną ciekawe drzewa, jest piaszczysta plaża miejska wraz z restauracją i pomostem u podnóża stromej skarpy. Po jeziornej tafli w akompaniamencie muzyki ślizgają się wodni narciarze. Powyżej biegnie reprezentacyjna ulica miasta nosząca imię Tadeusza Kościuszki przy której znajduje się obecny urząd powiatowy, urząd miejski oraz międzywojenne wille letniskowe. Miejsce chyba bardziej żywe niż trochę jednak zdegradowany rynek w samym centrum.

Inne ciekawe miasta Wielkopolski

Spośród innych mniej znanych turystom miast Wielkopolski polecamy także między innymi Konin, Kępno, Jarocin i Ostrzeszów.

tekst i foto: Tomasz Zapała

Zapraszamy naszych Czytelników, którzy chcieliby co nieco o podróżach porozmawiać na zaprzyjaźnioną stronę http://www.turystycznie-forum.pl/

Dodaj komentarz