zamek-w-nowym-wisniczu

zamek, Nowy Wiśnicz, zabytek

Zamek w Nowym Wiśniczu – krótka historia

Zamek w Nowym Wiśniczu (przewodniki podają też nazwę Zamek Wiśnicz) jest najpiękniejszym i najbardziej znanym zabytkiem tego niewielkiego małopolskiego miasta. Pierwszy właściciel – Jan Kmita wzniósł budowlę na wzgórzu w drugiej połowie czternastego stulecia.  Pięknie widać go z daleka.  Po Kmitach przejęły go na własność rody Barzów, Stadnickich, a przede wszystkim Lubomirskich którzy nadali mu barokowe kształty i bogaty wystrój wnętrz. W XVIII i XIX stuleciu zamek był też w rękach Sanguszków, Potockich i Zamoyskich, lecz nie przyczynili się oni już ani do rozbudowy, ani nawet do ratowania go przed zniszczeniem.

A zniszczeń tych dokonali Szwedzi w czasie potopu z XVII wieku, a 200 lat później wielki pożar. W czasie dwudziestolecia międzywojennego były plany odbudowy. Rozpoczęły się nawet remontowe prace, jednak przerwała je II wojna światowa. Zamek w Wiśniczu nigdy nie odzyskał dawnego blasku, chociaż od II wojny światowej trwają prace remontowo – konserwatorskie

Nie raz gościli tu polscy królowie. Według niektórych opisów  tutaj ktoś otruł Barbarę Radziwiłłównę. Podobno zleciła to teściowa – królowa Bona. Jest też legenda o jeńcach tureckich (albo tatarskich). Po bitwie pod Chocimiem byli oni przymusowo zatrudnieni przy budowie. Próbowali ucieczki z góry zamkowej na własnoręcznie wykonanych skrzydłach. Niestety nie odlecieli daleko, a miejsca ich upadku upamiętniają cztery kolumny (w Wiśniczu, a także w pobliskich miejscowościach – Kopalina, Bochnia i Łomna)

Architektura

Budowla stoi na planie czworoboku z dziedzińcem pośrodku. Od szesnastego stulecia we wszystkich czterech narożach wznoszą się wieże. Na początku po wybudowaniu było tych wież tylko dwie. W zamierzeniu pierwszych budowniczych zamek miał pełnić funkcje obronną. Wspomniani wyżej Lubomirscy  przekształcili go w późniejszych stuleciach na luksusową rezydencję. Ozdobili marmurami, portalami, polichromiami, drewnianą boazerią i glazurowaną podłogą. Wokół powstały park i ogrody. W kaplicy została umieszczona krypta grobowa Lubomirskich, a przy sali rycerskiej galeria widokowa. Niestety dziś po większości tych cudów nie ma już śladu.

Zamek w Wiśniczu udostępniony jest do zwiedzania.

Inne atrakcje turystyczne Nowego Wiśnicza

Zachęcam by w Wiśniczu odwiedzić też inne zabytki. Polecam zwłaszcza dworek Koryznówka.  Znajdziecie tu Muzeum pamiątek po Janie Matejce, który często w nim bywał. Piękny jest też kościół N.M.P. Wniebowziętej.

 

 

foto: własne

3 thoughts on “Zamek w Nowym Wiśniczu

Dodaj komentarz