Zamek w Krasiczynie – czy warto zwiedzić?

0
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie jest jednym z najpiękniejszych zabytków nie tylko Podkarpacia ale całej Polski.

Dlaczego warto zobaczyć zamek w Krasiczynie?

Zamek w Krasiczynie należy do najpiękniejszych klejnotów architektonicznych w Polsce. reprezentuje styl renesansowego manieryzmu.

Kto był właścicielem zamku w Krasiczynie

Pierwszym właścicielem zamku w Krasiczynie był szesnastowieczny kasztelan Stanisław Krasicki, który zagospodarował i upiększył stojącą wcześniej inną warownię. To co powstało miało pełnić funkcję nie tylko obronną ale też reprezentacyjną. Wkrótce po wzniesieniu zamku z inicjatywy tegoż właściciela – Stanisława Krasickiego powstało w pobliżu miasteczko nazwane jego imieniem (obecnie wieś Krasiczyn). Do miasta prowadził od strony zamku najpierw zwodzony, a później kamienny most.

Kolejni właściciele (między innymi Marcin Krasicki) także nie szczędzili pomysłów i środków, by zamek stawał się coraz ładniejszy.

W czasach świetności na zamku w Krasiczynie bywały koronowane głowy. Miejsce to wielokrotnie stawało się świadkiem barwnych orszaków królewskich.

Zamek w Krasiczynie – własność rodu Sapiehów

Od XIX wieku do roku 1939 była tu posiadłość najwybitniejszych przedstawicieli rodu Sapiehów, a jego najsłynniejszym przedstawicielem był kardynał Adam Sapieha. Ten sam, który udzielał święceń Karolowi Wojtyle, późniejszemu papieżowi Janowi Pawłowi II. Swego czasu Adam Sapieha nosił zaszczytny tytuł „książę Kościoła”.

Zamek w Krasiczynie zniszczony przez Armię Czerwoną

Nie ominęły zabytku poważne zniszczenia. W 1726 roku najechały na Krasiczyn wojska rosyjskie i tatarskie, w 1852 nastąpił wielki pożar, a w czasie II wojny światowej inwazja wojska sowieckiego. Czerwonoarmiści ograbili i zniszczyli prawie wszystko, nie oszczędzili nawet trumien w krypcie. Jedynym pomieszczeniem, które zachowało się niemal w całości jest salonik myśliwski.

Zamek w Krasiczynie w czasach powojennych, zwiedzanie zamku

Na przestrzeni wieków zamek pełnił różne funkcje. Między innymi po wojnie w zabytku działało technikum leśne. Natomiast obecnie znajdują się tu hotel zamkowy, restauracja, a cześć pomieszczeń udostępniona jest do zwiedzania dla turystów.

Całość ogląda się z przewodnikiem w kilkunastoosobowych grupach. Istnieje też możliwość, aby umówić się na zwiedzanie zamku nocą. Wszyscy turyści na początku mają możliwość zobaczyć duży i piękny dziedziniec zamkowy.

Jeśli zdecydujecie się wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zamku czeka Was na dziedzińcu spotkanie z kamerdynerem przy ognisku. Usłyszycie wówczas niejedną legendę o tym miejscu i nie zabraknie wrażeń. Jak piszę przewodniki po zmierzchu spośród obłoków wyłania się duch Białej Damy. My niestety nie mieliśmy okazji w takim seansie uczestniczyć, więc nie napiszemy czy warto.

Za osobną opłatą można wejść na wspomnianą wyżej wieżę i do lochów zamku.

Zamek w Krasiczynie – architektura i wygląd

Mimo upływu wieków, kilku wojen i innych zniszczeń, o których pisaliśmy powyżej kształt budowli nie zmienił się zasadniczo i dziś wygląda bardzo podobnie jak w czasach swojej największej świetności. Oczywiście mówimy tu o architekturze, bowiem z wyposażenia nie zostało prawie nic.

Zamek wybudowany został stoi na planie prostokąta. Otacza ją mur obronny, a w czterech narożnikach wznoszą się baszty o nazwach: Boska (kryjąca zamkową kaplicę), Papieska, Królewska i Szlachecka. Każda jest inna. Na przykład baszta papieska ozdobiona jest attyką. Dodatkowo między basztami Boską i Papieską wznosi się czworoboczna wysoka wieża zakończona hełmem. Dostępne w Internecie opisy i przewodniki nazywają te wieżę zegarową, chociaż my zegara tam nie widzieliśmy. Skrzydło mieszkalne było po stronie wschodniej.

Najbardziej reprezentacyjną komnatę czyli Izbę Stołową Wielką Szlachecką umieszczono w skrzydle północnym. Niektóre źródła podają inną nazwę czyli Izbę Stołową Wielką Królewską. W tym samym skrzydle północnym znajdowały się również pokoje właściciela.

Do ciekawszych pomieszczeń w krasiczyńskim zamku należy też wspomniana wyżej kaplica Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Co niektórzy porównują ją do słynnej Kaplicy Zygmuntowskiej na wawelu.

Uwagę przyciągają również piękne krużganki. Prawdziwą ozdobą są dekoracje na murze wykonane techniką sgraffito podobną nieco do skrobanek takich jak na jajkach wielkanocnych. Oczywiście w o wiele większej skali. Przedstawiają między postacie królów polskich. Stojąc na dziedzińcu zamkowym przyjrzyjcie się dokładniej tej niezwykłej pracy artystycznej.

Rozlewiska i park wokół zamku

Funkcję obronną zamku wzmacniały znajdujące się w sąsiedztwie rozlewiska. Natomiast prawdziwą ozdobą krasiczyńskiego zamku jest  rozciągający się się piękny i duży park krajobrazowy, którym warto się przespacerować. Ma on powierzchnię 14,5 hektara. Rośnie w nim ponad 200 gatunków krzewów i drzew. Między innymi tulipanowiec i magnolia japońska. Park ten jest też siedliskiem wielu gatunków ptaków, których śpiew uprzyjemnia spacery.

Malowniczy krajobraz zamku i parku przyciągają nie tylko turystów ale także malarzy, których w pogodne dni możecie tu nieraz zobaczyć.

Zapraszamy też do Przemyśla

Wszystkich, którzy będą w okolicy zachęcamy też do odwiedzenia bogatego w zabytki Przemyśla. Tam także jest zamek, prócz tego mnóstwo pięknych kościołów, muzeów i innych ciekawych atrakcji.

« z 2 »

foto: własne

Dodaj komentarz