Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu

Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu

Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu – historia powstania i początki działalności

Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu znajduje się dokładniej w dzielnicy miasta czyli w Dzikowie. Od XV wieku działał jako wieżowy dwór obronny. W XVI wieku właścicielem budowli została rodzina Tarnowskich, której następne pokolenia rozbudowały i dobudowywały kolejne skrzydła i elewacje. Ostatecznie w czwartej dekadzie XIX wieku zabytek stał się rezydencją w neogotyckim stylu i zarazem muzeum. Był to jeden z największych i najbardziej rozbudowanych ośrodków polskiego kolekcjonerstwa i muzealnictwa. Tarnowscy konsekwentnie sprowadzali do niego cenne pamiątki po takich postaciach jak: Napoleon Bonaparte, Józef Poniatowski czy też Jan Tarnowski. Dodatkowo w zbiorach znalazły się również między innymi obrazy Rembrandta a także rękopis „Pana Tadeusza”. Na terenie zamku w 1734 roku odbyła się słynna Konfederacja Dzikowska.

Pożar, który zmienił zamek

Dnia 21 grudnia 1927 roku doszło do pożaru. Podczas akcji ratunkowej budowli jak i cennych zbiorów udział brała straż pożarna a także zaalarmowani uczniowie pobliskiego gimnazjum oraz sami mieszkańcy miasta. W pożarze zginęło łącznie 8 osób w tym wielokrotny mistrz i rekordzista Polski w biegach długodystansowych Alfred Freyer. Prace nad odbudową zakończyły się w 1931 roku a sam obiekt otrzymał neobarokową formę.

Historia najnowsza i turystyka

Zamek Tarnowskich znajduje się na terenie parku krajobrazowego. Do 2007 roku na terenie zamku mieściło się Technikum Rolnicze. W 2011 roku skończono renowacje i gruntowny remont budowli dzięki, któremu została ona przystosowana do funkcji muzeum. W piwnicach możliwe jest zapoznanie się z makietami przedstawiającymi historię całego obiektu jak i podziwianie wystawy archeologicznej poświęconej okolicom miasta. Parter jest natomiast miejscem, w którym do dyspozycji turystów znajduje się aż 11 specjalnie przygotowanych pokoi. Zwiedzający mogą zapoznać się min. z:

  • pokojem hrabiego
  • biblioteką
  • łazienką i sypialnią
  • salą wielką
  • pokojami żółtym, czerwonym, białym

Na terenie zamku znajduje się wiele dzieł malarstwa polskiego jak i europejskiego a także rzadkie rękopisy takie jak „Kroniki Kadłubka” czy też „Zemsta”. Obrazy można podziwiać na pierwszym piętrze obiektu.

Muzeum czynne jest przez cały rok. Wyróżnia się jednak sezon letni  i zimowy, który wpływa na godziny otwarcia obiektu. Bilety to koszt kilku lub kilkunastu złotych w zależności od wybranej opcji zwiedzania. W pobliżu znajdują się bezpłatne miejsca parkingowe jednak nie ma ich zbyt wiele.

Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu – opinia autora o tym miejscu

Wizytę w muzeum wspominam bardzo miło. Zarówno piwnice jak i zamkowe pokoje wzbudziły mój podziw. Przebywając w zamku czułem się jakbym w pewnym sensie przeniósł się do czasów panowania rodziny Tarnowskich.

Inne zamki na Podkarpaciu

Polecamy też do zwiedzania między innymi piękne zamki w Krasiczynie, w Łańcucie, a także Zamek Kazimierzowski w Przemyślu i zamek w Sanoku, gdzie zobaczycie wspaniałą wystawę ikon.

Tekst & Foto: Jakub Barabasz

Dodaj komentarz