Zamek Książ – perła Dolnego Śląska

0
zamek książ

zamek książ

Tekst i zdjęcie artykułu „Zamek Książ – perła Dolnego Śląska pochodzi od autorów bloga Hasające Zające

Zamek Książ koniecznie trzeba zobaczyć

Aktywny wypoczynek to najlepsze rozwiązanie, dlatego warto postawić na zwiedzanie, dzięki czemu można zobaczyć wiele ciekawych miejsc. W Polsce nie brakuje majestatycznych zamków, które robią wrażenie pomimo tego, że czasy swojej największej świetności mają już dawno ze sobą. Wiele z nich zostało zniszczonych podczas wojen, po czym odrestaurowano je. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek Książ, czyli główna atrakcja Wałbrzycha. Będąc na Dolnym Śląsku, grzechem byłoby pominąć tę piękną budowlę, otaczają ją zjawiskowe tarasy ogrodowe i park. W zamku również czeka mnóstwo atrakcji typu pokazy rycerskie, gry zamkowe, strzelanie z łuku, rekonstrukcje historyczne i wiele więcej.

Atrakcje na Zamku Książ

Majestatycznego Zamek Książ na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Wszystko to sprawiło, że łączy on w sobie rozmaite style architektoniczne, co czyni go jeszcze bardziej unikalną budowlą. Początkowo pełnił rolę warowni, miało to miejsce pod koniec XIII wieku. Dodatkowo został poddany dużej metamorfozie pięć wieków później, został wtedy wzbogacony o barokowe elementy typu postumenty lwów z tarczami herbowymi, ażurowa balustrada z kamienia, posągi greckich bóstw. Najważniejszy stał się Dziedziniec Honorowy, wizytówka zamku.

Cały budynek składa się z ponad czterystu pomieszczeń, co robi ogromne wrażenie. Oczywiście turyści nie mogą liczyć na przejrzenie wszystkich zakamarków, a zwiedzenie udostępnionych miejsc zajmuje około półtorej godziny. Zamek Książ zdobył trzecie miejsce pod względem największych zamków w Polsce, zaraz po malborskim zamku i wawelskim Zamku Królewskim. Atrakcjami są również Apartamenty Księżnej Daisy i wystawa „Książ od kuchni”. Przechodząc się nimi, można przenieść się chociażby na chwilę do przeszłości, gdy światem rządzili monarchowie, zapoznać się z namiastką życia bogatej rodziny Hochbergów (tych samych, którzy zbudowali piękny zamek w Pszczynie na Górnym Śląsku)Wystawa przedstawia dwieście pięknych zdjęć, które dotyczą zamku, rodziny książęcej i mieszkańców. Ukazują one wnętrze zamku przed splądrowaniem go i zdewastowaniem.

Co ma do zaoferowania Zamek Książ?

W Zamku Książ jest wiele atrakcji do podziwiania, pięknie odrestaurowane i bogato zdobione sale zabytkowe robią ogromne wrażenie. Na szczególną uwagę zasługuje złota sala Maksymiliana, która znajduje się na dwóch kondygnacjach, prezentuje się bardzo efektownie. Mówi się, że stanowi jedną z największych salonów pałacowych w całej Polsce, co wynika z jej barokowego klimatu. Trudno oderwać wzrok od dekoracyjnego sufitu przedstawiającego wizytę Ateny w siedzibie Muz na Helikonie, balkonów przeznaczonych dla orkiestry dworskiej, mitologicznych postaci, marmurowego kominka.

Zanim wjedzie się do zamku, urzekają ozdobne ogrody. Tarasy zajmują aż dwanaście poziomów. Ogrody zaaranżowano w stylu francuskim, wzbogacono o piękną roślinność, posągi i fontanny. Zamek Książ znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, dlatego można liczyć na przepiękne widoki, unikalną faunę i florę. Panoramę można podziwiać z wielu punktów widokowych, ale na szczególną uwagę zasługuje skała Olbrzyma. Sam zamek zbudowano na skale usytuowanej na urwistym cyplu mającym wysokość prawie 400 m n.p.m.

Co jeszcze warto wiedzieć o zamku?

Wielu turystów czeka na to, aby zobaczyć jedną z topowych atrakcji w Zamku Książ, którą są jego podziemia. W czasie wojny zamek służył jako kwatera nazistów, stał on częścią projektu Rise. W jego pobliżu powstała filia obozu koncentracyjnego, a wiezieni ludzie byli wykorzystywani do budowy. Zamek miał strzec się jedna z kwater Hitlera, zdążono stworzyć tunele i podziemny schron. Zwiedzanie podziemi z przewodnikiem trwa około 40 minut, można poznać historię tego miejsca i ludzi, wszystko uzupełnia oprawa multimedialna.

Kolejną atrakcją na liście jest Stado Ogierów Książ, czyli hodowla koni rasy śląskiej, które trzymane są w zabytkowych stajniach XIX wieku. Można podziwiać przepiękną krytą ujeżdżalnię, całkowicie pozbawioną gwoździ. Jest także Mauzoleum Rodziny Hochbergów w Książu, w którym znajdują się obecnie cztery sarkofagi. Warto jednak wiedzieć, że nie ma w nim szczątków rodziny książęcej, bo zostały one ukryte przez służących. Do dziś nie znamy ich lokalizacji.

Warto przejść się ścieżką Hochbergów i szlakiem wokół zamku, na którym czeka na turystów wiele atrakcji. Zimą dostępne są nawet świetle ogrody. Możliwe jest skorzystanie z gastronomii i noclegu. Na terenie Zamku Książ odbywają się pojedynki rycerskie i strzeleckie, można też przenieść się do przeszłości dzięki Grom Zamkowym w postaci terenowej rywalizacji lub przygody z fabułą. Duże wrażenie robi nocne zwiedzanie zamku z nutką strachu.

Mało znanym zabytkiem pozostały po Hochbergach jest zamek w Goraju (Wielkopolska).

 

Dodaj komentarz