Zamek krzyżacki w Działdowie na Mazurach

0
Zamek krzyżacki w Działdowie

Zamek krzyżacki w Działdowie

Zamek krzyżacki w Działdowie

Zamek krzyżacki w Działdowie należy do mniej znanych i rzadziej odwiedzanych przez turystów. Podobnie jak wiele innych w tym rejonie kraju został postawiony w drugiej połowie czternastego wieku. Nad niewielką rzeką Działdówką, na planie kwadratu o długości boku 46 metrów. Miał dwie wieże, mur obronny i fosę. Ponadto młyn, browar i folusz (warsztat do produkcji sukna). Zamek był siedzibą zakonnego prokuratora, a także wójta.

W siedemnastym wieku nastąpiła przebudowa obiektu na styl renesansowy. Później kilkakrotnie ulegał zniszczeniom, rozbiórkom i odbudowom. Ze średniowiecza zachowało się do dnia dzisiejszego tylko jedno skrzydło, a w jego wnętrzach refektarz, który pełnił też rolę kaplicy, a także gotyckie sklepienia w piwnicach. Istnieje możliwość zajrzenia do środka, bowiem znalazło tu swoją siedzibę Muzeum Pogranicza w Działdowie. Jest to jedna z dwóch jego placówek. O wystawie drugiej (w Ratuszu) piszemy w osobnym artykule. Warto tu przyjść tym bardziej, że jest możliwe zwiedzanie bezpłatne. Natomiast w odbudowanym nowym skrzydle zamku mieści się Urząd Miasta.

Co tu można zobaczyć?

W odrestaurowanej gotyckiej części działdowskiego zamku znalazła swoje miejsce historyczno-archeologiczna ekspozycja stała. Opowiada ona o długiej i bogatej historii Działdowa, miasta położonego na dawnym pograniczu Prus i polskiego Mazowsza. Obejmuje dzieje działdowszczyzny od starożytności do połowy XX wieku. Zobaczcie również krużganki oraz dwie najbardziej reprezentacyjne sale zamkowe czyli kaplicę i refektarz. Treści przy każdym stanowisku ekspozycyjnym opracowane są w dwóch językach: polskim i angielskim.

Aż osiem sal, a w każdej inne skarby do oglądania

W pierwszym pomieszczeniu obejrzycie krótki film o historii Działdowa. Przy jednym ze stanowisk znajduje się imitacja ciałopalnego grobu wraz z wyposażeniem. Zobaczycie też makietę przedstawiającą przekrój gotyckiego skrzydła zamku. Jedynego, który zachował się z czasów krzyżackich.

W sali drugiej po prawej stronie sali spójrzcie na mapę Działdowa autorstwa Schrȍttera. Pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. W pomieszczeniu dominuje wielka makieta miasta z najważniejszymi budynkami oraz osadami. Jedno ze stanowisk traktuje o działdowskich starostach i wójtach. Kolejne pomieszczenie kryje kolekcję monet krzyżackich oraz monet wybijanych od szesnastego do dwudziestego stulecia. Zobaczycie je w dwóch dużych gablotach.

W czwartej sali obejrzycie kilkuminutową wideoprezentację o średniowieczne obyczaje kulinarne. Dowiecie się też co nieco o dawnej medycynie i higienie. Zwróćcie uwagę na średniowieczną zabawkę oraz kamionkowy pucharek znaleziony na działdowskim zamku. Dalej stoi replika bombardy oraz dwie zbroje: rycerza polskiego i krzyżackiego. Na jednej ze ścian duży multimedialny ekran pokazuje średniowieczne uzbrojenie.

Zamek krzyżacki w Działdowie – co jeszcze?

Później możemy obejrzeć rekonstrukcję okopu z bitwy pod Tannenbergiem oraz wiernie odtworzone postaci rosyjskiego i niemieckiego żołnierza z okresu I wojny światowej, polskiego żołnierza z września 1939 r., żołnierza błękitnej armii gen. Józefa Hallera oraz umundurowanie francuskiego żołnierza z czasów wojen napoleońskich. Ponadto w sali znajdują się dwie duże gabloty, pierwsza poświęcona jest I wojnie światowej, w drugiej znaleźć możemy ekspozycję z czasów II wojny światowej. Jeszcze dalej znajduje się duży ekran na którym wyświetlane są zdjęcia i pocztówki XIX i XX-wiecznego Działdowa. Obejrzycie eksponaty z okresu XX-lecia międzywojennego, jak też artefakty z Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady Soldau. Natomiast w ostatniej sali muzealnej obejrzymy film przedstawiający historię cmentarzy i pomników z okresu I wojny światowej. W pomieszczeniu zamontowane są także infokioski dotyczące historii Komisariatu Straży Granicznej w Działdowie oraz historii miasta w okresie II wojny światowej.

Dokładne informacje na temat godzin otwarcia znajdziecie na stronie: https://muzeum.dzialdowo.pl/

Inne zamki krzyżackie na Mazurach i nie tylko

Na ziemiach północnej Polski zamków krzyżackich jest mnóstwo. Polecamy między innymi zamek w Malborku, zamki Nidzicy i Ostródzie, zamek w Kętrzynie. A z mniej znanych na przykład zamek w Olsztynku. Zachęcamy tez do odwiedzenia niedaleko stąd Lidzbarku Welskiego.

Informacje & Foto: od Administracji Muzeum oraz własne

 

Dodaj komentarz