Zamek Królewski w Poznaniu

Zamek Królewski w Poznaniu

Zamek Królewski w Poznaniu na Górze Przemysła

Zamek Królewski w Poznaniu stoi bardzo blisko Rynku. Spacer między jednym, a drugim miejscem zajmie Wam dosłownie kilka minut, chociaż może być problemem dla osób z problemami chodzenia. Jest to spowodowane różnicą wysokości, bowiem do dawnej rezydencji królewskiej trzeba podejść nieco pod górę. Ale na pewno dacie radę. Obecnie w jego wnętrzach zobaczycie wystawy sztuk użytkowych Muzeum Narodowego, którego główna siedziba z galerią malarstwa znajduje się też niedaleko. Czyli są tu dawne meble, stroje, broń, naczynia stołowe i przeróżne bibeloty. Wszystko zajmuje aż cztery piętra. Można również wejść na wieżę o wysokości 43 metry, z której zobaczycie piękną panoramę miasta.

Zamek Królewski w Poznaniu stary czy nowy?

Kiedy popatrzycie na mury budowli na pewno zauważycie, że nie są one zbyt stare. Wyraźnie widać cegły nie naruszone zębem czasu. Jest tak dlatego, że zabytek został odbudowany po znacznych zniszczeniach wojennych w latach 2010 – 2013. Chociaż na przestrzeni wieków rekonstrukcji zdarzyło się znacznie więcej.

Siedziba władców naszego kraju powstała w Poznaniu w trzynastym wieku za czasów Przemysła II. Przez następne kilkaset lat raz po raz było coś albo naprawiane albo dobudowane. Przyczyniali się do tego między innymi Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło, a także osiemnastowieczny starosta wielkopolski Kazimierz Raczyński.  Po jednym z pożarów w szesnastym wieku budowla straciła kształty gotyckie na rzecz modnego wówczas renesansu. Kolejne wielkie zniszczenia nastąpiły na skutek potopu szwedzkiego i oczywiście II wojny światowej. W latach powojennych pierwsze prace rekonstrukcyjne zaczęły się na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ale to co widzimy dzisiaj powstało dopiero w XXI wieku. Z najdawniejszych czasów czyli z trzynastego i czternastego wieku zachowały się fundamenty, a także nieliczne fragmenty ścian.

Spośród ważnych wydarzeń historycznych jakie się tutaj odbyły trzeba wspomnieć hołd lenny wielkiego mistrza krzyżackiego Hansa von Tieffena. Stało się to w roku 1493 za czasów Jana Olbrachta. Oprócz tego liczne śluby władców i narodziny królewskich potomków.

Jak wiele innych zamków tak i ten ma swoją legendę o białej damie, którą miałaby być Ludgarda – żona Przemysła II zamordowana w tutejszej łaźni.

Co w pobliżu?

Tuż obok Góry Przemysła stoi ładny franciszkański kościół św. Antoniego. W Poznaniu znajdziecie też drugi zamek nazywany Zamkiem Cesarskim.

Foto: własne

Dodaj komentarz