Zalew Wąchocki

Zalew Wąchocki

Zalew Wąchocki – sztuczne jezioro

Zalew Wąchocki jak sama nazwa wskazuje jest po pierwsze zbiornikiem sztucznym. Powstał bowiem dzięki wzniesieniu zapory na rzece Kamienna w roku 2008. Znajdziecie go niemal po sąsiedzku w pobliżu słynnego opactwa i cennego zabytkowego kościoła oczywiście w Wąchocku. Woda ma 18 hektarów powierzchni. Niestety akwen jest zbyt płytki (od 0,5 do 2 metrów wysokości). Z tego powodu często się zamula i szybko zarasta.

Podstawową funkcją tego jeziora była retencja wody. Jednakże dla mieszkańców miasta i turystów ma też właściwości rekreacyjne i przyczynia się do urozmaicenia krajobrazu. Na brzegu nie znaleźliśmy plaży z ratownikiem, a więc kąpiel możliwa jest tylko na własną odpowiedzialność. Natomiast warto się przejść wyznaczoną wokół zalewu ścieżką spacerową. Często można tu także zauważyć wędkarzy. Trafiają się okonie, liny, szczupaki i wiele innych gatunków.

Co ciekawe sztuczne jezioro istniało w tym miejscu już w czasach Stanisława Staszica, czyli dawno temu. Służył do celów przemysłowych aż do lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Wtedy poprzednia zapora uległa zniszczeniu.

Plaża w Wąchocku i inne atrakcje

Wprawdzie (jak wspomnieliśmy wyżej) nie ma tu kąpieliska z ratownikiem ale plaża jest. Z piaskiem i ustawionymi na stałe leżakami. Na brzegu znajdziecie też miejsca do ćwiczeń sportowych takie jak plenerowa siłownia, street workourt park (ścieżka zdrowia z drążkami, drabinkami itp). Dla młodszych dzieci jest plac zabaw, a dla starszych skate park.

Inne akweny wodne w okolicy

Co ciekawe w pobliżu istnieje jeszcze całkiem sporo innych podobnych zbiorników wodnych. W sąsiednich Starachowicach znajdziecie „Pasternik” z dużą ilością ryb i bogatą dziką przyrodą, w tym liczne kolonie ptactwa wodnego. Także w Starachowicach są zalewy „Lubianka” i „Piachy” ze strzeżonymi plażami. Dużą popularnością cieszy się również akwen w Brodach. Jest on duży na 260 hektarów z mocno rozbudowaną bazą gastronomiczną, noclegową i licznymi wypożyczalniami sprzętu wodnego. Na wspomnienie zasługuje jeszcze zalew „Wióry”. W jego pobliżu możecie zwiedzić sanktuarium Kałków – Godów. Natomiast jadąc w przeciwną stronę do Skarżyska – Kamiennej znajdziecie zalew Rejów.

Foto: własne

Dodaj komentarz