Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie

Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie

Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie – skąd taka nazwa?

Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie nazwany jest tak nieprzypadkowo. Zdarzało się tu bowiem w przeszłości wiele wypadków samochodowych. Jeden z najbardziej znanych przytrafił się w roku 1945, kiedy spadło w przepaść kilka radzieckich ciężarówek z żołnierzami. Jeżeli trzeba tu jechać w czasie mgły, deszczową nocą albo podczas oblodzeń to rzeczywiście mogą mieć problem nawet zawodowi kierowcy.

Miejsce znajduje się w Górach Izerskich na wysokości 775 metrów. Dokładniej na zboczu Czarnej Góry. Pokonują je wszyscy jadący stąd w stronę Świeradowa – Zdroju. Na mapie dobrze widać jak droga wijąca się serpentyną zakręca ostro o kąt prawie 180 stopni. Sama szosa powstała za czasów Adolfa Hitlera w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Według założenia (podobno) miała służyć celom strategicznym i wojskowym. A tuż pod nią znajdowały się korytarze i komory minerskie – miejsca na ładunki wybuchowe, które mogły szybko ją zniszczyć w razie ataku obcych wojsk.

Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie – piękne widoki i minerały.

Zatrzymuje się tu sporo samochodów. Inne przejeżdżają bardzo powoli dla pięknych krajobrazów jakie możecie tutaj oglądać. To jest świetny punkt widokowy na Karkonosze.  W pobliżu znajdziecie parking, a ścieżką po kamiennych schodkach dojdziecie do specjalnie przygotowanego podestu z ławeczką i asekuracyjnymi barierkami.

Miejsce to znane też jest miłośnikom geologii i minerałów. Nieobce są im nazwy takie jak hornfels (czarna spalona skała). Po sąsiedzku znajduje się sztolnia pirytu. Zdarza się też trafiać na kordieryt, biotyt, hornblendę i jeszcze kilka innych skarbów. Także obok, a dokładniej pod zakrętem znajduje się budowla przypominająca wojskowy schron, jednakże nie posiada ona okienek ani otworów strzelniczych.

Co w pobliżu?

Około 1 kilometr od Zakrętu Śmierci znajdziecie „Skałki Teściowej”. Niektóre źródła podają, że dokonywano tu egzekucji więźniów pracujących w tym rejonie. Jeżeli lubicie piękne krajobrazy to koniecznie powinniście zaliczyć także Złoty Widok, a obok niego Chybotek (sami sprawdźcie co to takiego). Oczywiście warto zwiedzić całą Szklarską Porębę. Jest tu kilka ciekawych muzeów, słynne wodospady, no i szlaki w góry.

Foto: własne

Dodaj komentarz