Zabytkowa kopalnia srebra – Tarnowskie Góry

4
kopalnia-srebra w Tarnowskich Górach

kopalnia-srebra w Tarnowskich Górach

W tarnogórskiej kopalni srebra wydobycie zakończyło się na początku XX wieku. Obecnie jest to popularna podziemna trasa turystyczna umożliwiająca poznanie wielu ważnych informacji w tej dziedzinie przemysłu.

Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach – atrakcja na liście UNESCO

Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach jest jedną z najciekawszych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki na Górnym Śląsku. Doczekała się w 2017 roku wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Warto wiedzieć, że przede wszystkim była to kopalnia rud ołowiu. Srebro występowało tu w nieporównaniu mniejszej ilości niż ołów, ale oczywiście było znacznie cenniejsze.

W dawnej kopalni kruszców srebra „Fryderyk”

Zanim zjedziecie w dół możecie też sporo dowiedzieć się już na powierzchni. Najpierw w sali kinowej obejrzycie krótki film o historii tarnogórskiego górnictwa. Na przykład, że wydobywanie kruszcu odbywało się tutaj od XVIII wieku, a więc w czasach, kiedy nie znane były jeszcze żadne górnicze maszyny.

Zakład nazywał się wtedy kopalnia „Fryderyk”. Górnicy zdani byli na siłę własnych rąk, wyposażonych w kilofy, łopaty i inne proste narzędzia. Wkrótce po wynalezieniu maszyny parowej,  a później też innych urządzeń coraz łatwiejsze stało się wydobywanie i transport urobku na powierzchnię. Chociaż do dziś praca górnika należy do najcięższych, najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych.

Czy wiecie co to jest galena?

Jeszcze na powierzchni zobaczycie też wystawę multimedialną na temat pracy w kopalni. Przy okazji każdy dowie się co to jest galena (minerał – ruda ołowiu, z której pozyskiwano właśnie ołów, a także srebro).  Natomiast przy wejściu jest mała wystawa minerałów, a także zabytkowych przedmiotów ze srebra – dzbanki, wazy, patery, sztućce.

Zabytkowa kopalnia srebra pod ziemią

Podziemna trasa zabytkowej kopalni srebra ma długość 1740 metrów, a znajduje się na głębokości 40 metrów pod powierzchnią.  Co ciekawe całość podziemnych chodników łącznie wynosi około 150 kilometrów.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Na początku każdy turysta obowiązkowo musi założyć kask na głowę. Jest to naprawdę potrzebne bo miejscami chodniki są bardzo niskie, trzeba iść mocno pochylonym i niejeden nabiłby sobie guza.

Zabytkowa kopalnia srebra – źródełko, kapliczka i grzybki w zabytkowej kopalni srebra

Na terenie kopalni znajdują się pod ziemią nie tylko dawne wyrobiska. Przewodnicy pokazują między innymi warunki pracy dawnych górników (gwarków), podziemne źródełko, kapliczkę świętej Barbary, rosnące pod ziemią grzyby (niejadalne).

Jedną z najciekawszych atrakcji jest dziesięciominutowy rejs podziemnymi łodziami.

Skansen maszyn parowych

Na zewnątrz obok budynku kopalni znajduje się ciekawy skansen maszyn parowych, a w nim istnieje możliwość krótkiej przejażdżki skansenowym pociągiem.

Niedaleko stąd, na terenie parku w Reptach jest jeszcze druga podziemna trasa turystyczna – Sztolnia Czarnego Pstrąga.

Foto: własne

4 thoughts on “Zabytkowa kopalnia srebra – Tarnowskie Góry

Dodaj komentarz