Zabytki i atrakcje Krosna

Zabytki i atrakcje Krosna

Zabytki i atrakcje Krosna warto zobaczyć

Zabytki i atrakcje Krosna są bardzo różnorodne i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Jest to średniej wielkości miasto powiatowe na Podkarpaciu. Mieszka w nim około 46 tysięcy osób na 44 kilometrach kwadratowych. Pod gminę podlegają jeszcze okoliczne wsie, dzięki którym liczba mieszkańców jest mniej więcej dwa razy większa niż w samym mieście. W latach 1975 – 1998 była tu siedziba województwa krośnieńskiego. Natomiast obecnie jest to ośrodek z licznymi urzędami i zakładami pracy. Okoliczne tereny są zaliczane do Euroregionu Karpackiego wraz z fragmentami Słowacji, Ukrainy, Węgier i Rumunii. Geograficznie też można mówić, że jest to Pogórze Środkowobeskidzkie, a dokładniej Kotlina Jasielsko – Krośnieńska.

W Krośnie łączą się rzeki Lubatówka i Wisłok.

Trochę historii

Prawa miejskie Krosno otrzymało od króla Kazimierza Wielkiego. Było to około roku 1348. Jako miasto królewskie wchodziło w przeszłości w skład ziemi sanockiej województwa ruskiego. Jednakże tereny te były zamieszkane dużo wcześniej. Być może nawet o 500 lat. Przed powstaniem państwa polskiego tutejsze ziemie zamieszkiwały plemiona Wiślan. Do Polski włączyli je pierwsi Piastowie.

Kilkakrotnie w ciąg wieków miasto napadali Tatarzy, Szwedzi, wojska Rakoczego i inne. Zdarzały się raz po raz a to pożary a to epidemie. Mimo to stale postępował rozwój. Od piętnastego stulecia w Krośnie mocny tu był ośrodek produkcji płócien i krawiectwa. Wkrótce potem powstał też jeden z pierwszych w Polsce drewniany wodociąg.

Ciężkie czasy nastąpiły w wieku dziewiętnastym. Podczas zaborów wiele rozwiniętych gałęzi rzemiosła i kultury zaczęło podupadać. między innymi szkolnictwo. Ale też w połowie tegoż stulecia zaczął w Krośnie działalność wybitny uczony Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej.

W 1884 roku do Krosna dotarła kolej.

Zabytki i atrakcje w Krośnie

Miasto bywa nazywane „małym Krakowem”. Mnóstwo jest tu pięknych miejsc, które koniecznie trzeba zaliczyć. Zacznijcie na przykład od Rynku otoczonego arkadami przylegających doń kamienic. Koniecznie trzeba też wymienić świątynie na czele z kościołem farnym św. Trójcy, i kościołem franciszkańskim. Warte wspomnienia są jeszcze świątynie św. Wojciecha (drewniany), Matki Bożej Królowej Polski, św. Wojciecha, albo też barokowy należący do kapucynów.

Na terenie miasta są cztery obiekty pałacowe i liczne zabytkowe kamienice.

Jeśli kogoś interesują muzea to polecamy zwłaszcza Muzeum Podkarpackie. Jest też Muzeum Rzemiosła i Muzeum Misyjne prowadzone przez siostry zakonne.

Krosno słynie także z produkcji szklanych cacek. Jeśli interesuje Was taka tematyka zachęcamy do odwiedzenia Centrum Dziedzictwa Szkła.

Co w pobliżu Krosna?

Każdego, kto ma czas zachęcamy na wycieczkę do Jasła i Dukli, albo też do Bóbrki, gdzie znajdziecie bardzo ciekawy skansen przemysłu naftowego. Niedaleko stąd są też uzdrowiska Rymanów Zdrój i Iwonicz Zdrój. Jeśli ktoś lubi wędrówki po górach można się wybrać na szlaki Beskidu Niskiego na przykład w pobliżu Krempnej. Natomiast w Żarnowcu znajdziecie dworek – Muzeum Marii Konopnickiej.

Foto: własne

Dodaj komentarz