Wyjedź do Tejo z Ponte Portugal

Wyjedź do Tejo z Ponte Portugal

Wyjedź do Tejo z Ponte Portugal

Wyjedź do Tejo – miejsca, gdzie powstają doskonałe wina! Poznaj smaki Portugalii i wygraj.

Czytelnicy naszej strony otrzymali zaproszenie do Portugalii, dokładniej do regionu Tejo znanego ze wspaniałych win. Wyjedź do Tejo z Ponte Portugal.

Siła Tejo tkwi w różnorodności występujących tu szczepów i w dość ważnym kryterium, którym kierują się producenci: tworzą wina, których smak i aromat ma odzwierciedlać specyficzny klimat Portugalii. Zachowując duży szacunek do tradycji i zgromadzonego przez setki lat doświadczenia w produkcji produkują wina, które przede wszystkim mają smakować. Moim zdaniem udaje im się to doskonale – twierdzi Andrzej Strzelczyk, dwukrotny Mistrz Polski Sommelierów. Wyjedź do Tejo. Dla miłośników Portugalii i portugalskiego wina dystrybutor Ponte Portugal przygotował konkurs, w którym do wygrania jest podróż do tego pięknego zakątka Europy.
Zobacz szczegóły: Konkurs Ponte Portugal

Region Tejo

Region Tejo jest nazywany ogrodem Portugalii. To tu, po obu stronach rzeki Tag (z port. Tejo), znajdują się ogromne uprawy warzyw i owoców. Są także plantacje drzew oliwnych, drzew piniowych i dębu korkowego. Wśród tego bogactwa – winorośl stanowi niezwykle istotny element krajobrazu. To właśnie wina z Tejo przyniosły najwięcej sławy lokalnym plantatorom.

Przykładem win, które bazują na różnorodności lokalnych odmian, jest m.in. seria Ponte Portugal. Czerwone wina to mieszanki złożone z trzech lokalnych szczepów: Castelão, Trincadeira i Tinta Roriz – z domieszką międzynarodowego Syrah. Natomiast białe Ponte Portugal powstało z popularnych w regionie Tejo odmian Arinto i Fernão Pires.

Tradycja od pokoleń

W całej Portugalii niezwykle ceni się tradycję i szanuje dorobek poprzednich pokoleń. Dlatego do dziś największą część upraw stanowią lokalne szczepy winorośli. Na przykład Touriga Nacional, Castelão czy Trincadeira (szczepy winogron czerwonych). Wspomnimy także Fernão Pires i Arinto (szczepy winogron białych). Doskonałe są jednak nie tylko te wina oparte na pojedynczych odmianach, ale też blendy, czyli wina, które stanowią połączenie różnych szczepów. Więcej na temat regionu Tejo:  https://www.winaztejo.pl/region-tejo/o-regionie/

W Polsce z win słyną przede wszystkim okolice Zielonej Góry na Pojezierzu Lubuskim.

Tekst & Foto od administratorów strony winazportugalii.pl i winaztejo.pl

Leave a Reply