Wycieczka do Legolandu w Danii

Wycieczka do Legolandu w Danii

Wycieczka do Legolandu w Danii – jak ją zorganizować?

Wycieczka do Legolandu w Danii jest jednym z najczęstszych pomysłów jakie przychodzą do głowy podczas odwiedzin tego kraju. To właśnie tam w 1932 roku Ole Kirk Christiansen założył firmę i zaczął produkować słynne klocki. Legoland w duńskim Billund to najstarszy tego typu park na świecie, który działa już od 1968 roku. Legolandy znajdziemy również w Anglii, Niemczech, Korei Południowej, Japonii, Malezji, USA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednakże to właśnie ten duński cieszy się największą popularnością wśród odwiedzających. Jak zorganizować wyjazd do Billund?

Legoland dla całej rodziny

Nazwa „Lego” pochodzi od duńskiego wyrażenia leg godt, które oznacza „baw się dobrze”. Dobra zabawa to właśnie główny cel parku rozrywki w Billund.  Niezapomniany czas spędzą nie tylko dzieci, ale również ich rodzice. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających? Jest ich mnóstwo! Największą popularnością cieszy się Miniland, gdzie znajdują się miniatury autentycznych budowli, takich jak Statua Wolności, stadion drużyny FC København czy Pałac Królewski. Dzięki temu, że wystawa jest dynamiczna, dzieci uwielbiają wizyty w Minilandzie.

Wśród dostępnych atrakcji znajdują się także liczne karuzele, łódki, pociągi i kolejki, a wszystko to wykonane rzecz jasna z klocków Lego. Najmłodsi wraz z rodzicami mogą też wziąć udział w safari, wsiąść do jeepa i podziwiać afrykańskie zwierzęta, które do złudzenia przypominają żywe zebry, lwy i żyrafy. Na terenie parku znajduje się również mini oceanarium, gdzie wśród prawdziwych ryb znaleźć można rzeźby z klocków. Legoland w Billund oferuje także wizytę w nawiedzonym domu, w którym mieszkają wampiry, duchy i inne stwory. Dzieci mogą ścigać duchy w zaczarowanym labiryncie luster, a po drodze czeka na nie mnóstwo zabawy.

Jak dostać się do Legolandu w Billund?

Do Danii możesz dostać się na trzy sposoby:

  • Drogą lądową (przez Niemcy) – opcja dla zmotoryzowanych i najczęściej wybierana przez osoby, które najlepiej czują się na lądzie.
  • Drogą morską (przez Szwecję) – przeprawy promowe na trasie Świnoujście – Ystad cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Rejs promem po Bałtyku to dodatkowa atrakcja dla podróżujących, choć jest to równocześnie najdłuższa trasa wycieczki do Billund. To jednak idealna opcja dla tych, którzy chcieliby zobaczyć nieco więcej Skandynawii. Z Ystad należy udać się do Malmö, skąd mostem Øresund przejedziemy do Kopenhagi. Po drodze warto zahaczyć o Odense, rodzinne miasto Andersena.
  • Drogą powietrzną – opcja dla osób, którym zależy na czasie i szybkim dotarciu do Billund. Najchętniej wybierana przez osoby, które podróżują bez samochodu i którym nie zależy na zwiedzaniu.

Jak zorganizować wyjazd do Legolandu?

W tym przypadku mamy dwie możliwości: wyjazd indywidualny lub grupowy. Samodzielna wyprawa oznacza oczywiście konieczność rezerwacji promu/lotu i hotelu. Przed wyjazdem zajrzyj na stronę Legolandu – możesz tam znaleźć bilety w atrakcyjnych cenach i oferty specjalne. Z kolei grupowe wycieczki do Legolandu ze Szczecina organizuje portal Skandynawskie Podróże, który stawia na przeprawy promowe. Taka wycieczka obejmuje transport, zakwaterowanie i wyżywienie. Oprócz wizyty w miejscu docelowym, jakim jest Legoland, uczestnicy imprezy mają również okazję, by zwiedzić duńskie miasta.

Wycieczka do Legolandu w Danii. Co warto zobaczyć w drodze do Billund?

Wybierając się w podróż promem ze Świnoujścia do Ystad, warto nanieść na mapę podróży dwa punkty: Kopenhagę i Odense.

Tego pierwszego miasta nikomu nie trzeba przedstawiać. Do stolicy Danii możemy dostać się ze Szwecji najdłuższym połączeniem między dwoma państwami w Europie. Chodzi oczywiście o most Øresund, którego długość wynosi aż 7845 m. Czym zachwyca Kopenhaga? Przede wszystkim XVIII-wieczną dzielnicą portową Nyhavn, która urzeka nastrojem i barwnymi szachulcowymi domami umiejscowionymi wzdłuż kanału. Podczas wizyty w mieście koniecznie udaj się na odpoczynek do Parku Churchilla – na jego terenie, tuż przy nabrzeżu znajduje się symbol Kopenhagi, czyli Mała Syrenka. Niedaleko rzeźby podziwiać można też Fontannę Gefion z 1908 roku. Obowiązkowymi punktami na mapie turystycznej są także Zamek Christiansborg, w którym mieści się siedziba Parlamentu, oraz Pałac Amalienborg, czyli zimowa rezydencja duńskiej rodziny królewskiej.

W drodze z Kopenhagi do Billund warto zatrzymać się na wyspie Fionia, gdzie położone jest Odense – rodzinne miasto Hansa Christiana Andersena. Na odwiedzających czekają tu dwa domy baśniopisarza, a w jednym z nich (przy Bangs Boder 29) znajduje się muzeum związane z życiem i twórczością Duńczyka. W całym Odense znajdziemy kilkanaście miejsc nawiązujących do Andersena i bohaterów jego baśni. Podczas pobytu w Odense warto też zobaczyć katedrę św. Kanuta, która uznawana jest za reprezentatywny przykład duńskiej architektury gotyckiej.

Wycieczka do Legolandu może stać się czymś więcej niż wizytą w parku rozrywki. Jeśli chcesz przy okazji zwiedzić nieco Skandynawii i przejechać się najdłuższym europejskim mostem łączącym dwa kraje, wybierz połączenie promowe do Ystad. A może Billund to jedyny cel twojej podróży? W takim przypadku zdecyduj się na bezpośredni lot lub przejazd niemieckimi autostradami.

Tekst & Foto: materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz