Wieże KWK „Polska” – Świętochłowice

0
Wieże KWK "Polska" - Świętochłowice

Wieże KWK "Polska" - Świętochłowice

Wieże KWK „Polska” w Świętochłowicach – Szlak Zabytków Techniki

Wiele istniejących na Górnym Śląsku kopalń węgla kamiennego zaprzestało wydobycia. Niektóre z nich stają się atrakcjami turystycznymi dostępnymi do zwiedzania. Także wieże kopalnianych szybów w wielu miejscach stały się platformami widokowymi. Między innymi ta z dawnej kopalni KWK „Katowice”, która obecnie stoi na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach, albo szyb „Prezydent w Chorzowie. Również wieże KWK „Polska”, a dokładniej jedna z nich w Świętochłowicach pozwala na obserwację terenu z kilkudziesięciu metrów wysokości. Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Warto tu przybyć tym bardziej, że wstęp kosztuje dosłownie symboliczną jedną złotówkę.

KWK „Polska” – krótka historia

Kopalnia Węgla Kamiennego „Polska” nazywała się wcześniej, Deutschlandergrube” czyli w tłumaczeniu „Kopalnia niemiecka”, później po prostu Deutschland (czyli „Niemcy”) a nazwa KWK „Polska” pojawiło się w roku 1937. Wydobycie rozpoczęło się tu pod koniec osiemnastego stulecia. Przez pewien czas właścicielem kopalni był słynny na całym Śląsku przemysłowiec Guido Henckel von Donnersmarck. W czasach najlepszej działalności urobek sięgał ponad 2 miliony ton rocznie. Ale przestała pracować w roku 1995.

Szyby

Dwie wieże wyciągowe, które tu opisujemy zostały wzniesione w latach 1884 – 1887. Niższa ma niespełna 30 metrów wysokości, a wyższa nieco ponad 32. Obsługiwały poziom 180 i 225 metrów pod ziemią. W owym czasie miały zainstalowane jedne z najnowocześniejszych urządzeń wyciągowych. Jedna wież nazywana jest „basztową” (ta na zdjęciu po prawej stronie), a druga kozłową. Na wieżę basztową można wjechać windą lub wejść po schodach. Jest tam taras widokowy, z którego zobaczycie okolicę jak na dłoni. Duże okna pozwalają wszystko widzieć, a jednocześnie nie musicie się bać, że ktoś spadnie. Jest też mała wystawa o tematyce śląskiej.

Co ciekawe od czasu do czasu zdarzają się tu nawet ceremonie ślubne. Natomiast duża impreza w tym miejscu (podobnie jak w innych na Szlaku Zabytków Techniki) odbywa cię co roku w czerwcu podczas tak zwanej „Industriady”.

Co jeszcze tu mamy?

Teren wokół wież został zagospodarowany i wypełniony różnymi atrakcjami. Są tu między innymi ścieżka dydaktyczna, zewnętrzna siłownia, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa.

Foto: własne

Dodaj komentarz