Szczyrk w Beskidzie Śląskim

Szczyrk w Beskidzie Śląskim

Szczyrk w Beskidzie Śląskim – ośrodek narciarski i wypoczynkowy

Szczyrk w Beskidzie Śląskim należy do najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w tej części Polski. Konkuruje pod tym względem z pobliską Wisłą (miastem Wisłą) i Ustroniem. Praktycznie przez cały rok przybywają tu goście. Zimą stoki oblegają narciarze. Natomiast od wiosny do jesieni spotkacie wielu wędrujących po górach miłośników zdobywania szczytów. Tutejsze trasy rowerowe i narciarskie liczą ponad 40 kilometrów. Nie brakuje też pielgrzymów, bowiem w Szczyrku znajdziecie aż dwa znane w okolicy sanktuaria. Do dyspozycji przyjezdnych są liczne hotele, domy wczasowe, pensjonaty i kwatery prywatne. Jest też dobrze rozwinięta baza gastronomiczna. Nie trzeba więc się martwić ani o noclegi ani o wyżywienie. Choć w szczytowych sezonach (zwłaszcza ferie, wakacje i prawie wszystkie weekendy) zawsze warto postarać się o rezerwację.

Do Szczyrku od strony Wisły prowadzi bardzo kręta droga – serpentyna przez przełęcz Salmopol. Malownicza, ale niebezpieczna zwłaszcza w zimie. Wtedy konieczne są na kołach samochodu łańcuchy. Kierowcy, którą wolą jeździć raczej „po płaskim” powinni wybrać trasę przez Bielsko Białą i Żywiec.

Co warto wiedzieć o Szczyrku?

Szczyrk liczy około 5 tysięcy stałych mieszkańców. A więc niezbyt wiele, mniej więcej tyle co będąca również w pobliżu wieś Istebna. Jednakże ze względu na dużą ilość gości zawsze ludzi jest tu więcej. Powierzchnia miasta wynosi około 40 kilometrów kwadratowych. Miejscowość leży pomiędzy górami, z których najbardziej znane są Klimczok (1117 m.n.p.m.) i Skrzyczne (1257). Przepływa tędy mało znana rzeka Żylica.

Atrakcje turystyczne w Szczyrku

W mieście znajdziecie sporo ciekawostek różnego rodzaju. Miłośników starych motocykli i zabytków techniki może zainteresować kolekcja zgromadzona na terenie „Chaty w Dechę”. Jeśli ktoś woli sporty zimowe pojeździ po tutejszych stokach, albo zobaczy  na żywo zawody w skokach narciarskich. Tutejsza skocznia należy bowiem do najbardziej znanych w Polsce. Ze Szczyrku można też się dostać wyciągiem krzesełkowym na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego czyli wspomniane wyżej Skrzyczne.

Do spaceru i spokojnego odpoczynku zachęca ładnie zagospodarowany Plac świętego Jakuba, a także deptak nad Żylicą. Natomiast miłośników architektury sakralnej ucieszą kościoły, zwłaszcza sanktuarium na Górce i sanktuarium świętego Jakuba. W Szczyrku jest też kilka ciekawych galerii z pamiątkami i dziełami ludowych artystów.

Szczyrk w Beskidzie Śląskim – szlaki turystyczne

niebieski – na Skrzyczne przez Jaworzynę (ok 2, 5 godz.)

niebieski – na Klimczok przez Osiedle Podmagurskie (ok 2 godz)

zielony – na Skrzyczne przez Polanę Podskrzyczeńską (ok 2. 5 godz)

zielony – na Klimczok przez Dolinę Biłej (ok 2 godz)

żółty – do Brennej przez Przełęcz Karkoszczonka (ok 2 godz.)

Na nocleg w Szczyrku polecamy Hotel Klimczok

Foto: własne

Dodaj komentarz