Świętochłowice na Śląsku

Świętochłowice na Śląsku

Świętochłowice na Śląsku – co warto wiedzieć o tym mieście?

Świętochłowice na Śląsku, a dokładniej na Górnym Śląsku są średniej wielkości miastem powiatowym. Graniczą z Bytomiem, Rudą Śląską i Chorzowem. Na powierzchni nieco ponad 13 kilometrów kwadratowych żyje około 50 tysięcy mieszkańców. Przepływa tu niewielka rzeka Rawa, ta sama co w Katowicach. W granicach administracyjnych Świetochłowic znalazły się cztery dzielnice – Chropaczów, Zgoda, Piaśniki i Lipiny.

Ciekawostką jest fakt, że pod względem powierzchni jest to najmniejsze w Polsce miasto na prawach powiatu. Jednocześnie trzecie pod względem gęstości zaludnienia. Na jeden kilometr kwadratowy przypada około 4 tysiące osób.  Pierwsze historyczne wzmianki o Świętochłowicach pojawiły się w roku 1313, ale prawa miejskie nadano dopiero w roku 1947. Podobnie jak w innych miejscowościach regionu do rozwoju przyczyniły się duże, działające tu zakłady przemysłowe, między innymi górnictwo węgla kamiennego, „Huta Florian” (obecnie jest to część innej firmy) oraz Zakłady Urządzeń Technicznych „Zgoda”. Z jednej strony zakłady te dawały ludziom pracę i zarobek, ale z drugiej powodowały dużą degradację środowiska naturalnego.

Kościół św. Józefa na Zgodzie

W 1838 roku powstała Huta Zgoda. Prócz tego inne istniejące i rozwijające się w pobliżu zakłady hutnicze, kopalnie przyczyniły się do powstania osiedla robotniczego,  które stało się zalążkiem istniejącej obecnie parafii.
Parafia Świętochłowickiej dzielnicy Zgoda istnieje już od 1884 roku. Jednakże kościół (również pod wezwaniem św. Józefa Robotnika) powstał w zupełnie innym miejscu – na granicy z Nowym Bytomiem. Natomiast na prośbę mieszkańców, by parafialna świątynia stanęła bliżej ich domów powstał obecny kościół w 1931 roku. Zadziwić może fakt,  że budowa trwała zaledwie kilka miesięcy. Autorem projektu był architekt Jan Affa. Upiększanie wnętrz przerwała wojna, również w czasie wojny zostały przetopione w przemyśle zbrojeniowym wiszące na wieży dzwony. W kościele ładnie prezentuje się polichromia odkryta w roku 2005 podczas jednego z remontów.

Jeśli jesteśmy już na Zgodzie koniecznie musimy też wspomnieć komunistyczny obóz pracy. Funkcjonował on tu w roku 1945, a wcześniej w czasie wojny była tu filia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.

Inne kościoły w Świętochłowicach

W centrum miasta ładnie prezentuje się architektura kościoła św. Piotra i Pawła i kościoła ewangelickiego. Niestety pierwszy z nich jest wewnątrz dość ciemny, więc trudno podziwiać i zwiedzać jego wyposażenie, drugi przeważnie zamknięty też można oglądać tylko z zewnątrz.

OSiR Skałka

Jednym z najbardziej ulubionych miejsc wypoczynku i spacerów dla mieszkańców Świętochłowic jest Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka”, który powstał w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Znajdują się tu między innymi stadion z torem żużlowym, kąpielisko z basenami, wypożyczalnia kajaków, korty tenisowe i sporo innych atrakcji.

Przy okazji warto wspomnieć stawy Magiera, Wąwóz, Matylda. Gniazduje tam sporo ptactwa.

Świętochłowice na Śląsku – co jeszcze warto zobaczyć?

W Świętochłowicach znajdziecie Muzeum Powstań Śląskich, a także zabytkowe wieże kopalni KWK „Polska”. Jedna z nich jest obecnie punktem widokowym dostępnym dla turystów, można wiec podziwiać miasto i okolice z lotu ptaka. Natomiast do ciekawych zabytków w Świętochłowicach należą też: wieża ciśnień, która stoi przy ulicy Katowickiej, a także budynek dawnej Dyrekcji Kopalń i Hut Donnesmarcków.

Foto: własne

6 thoughts on “Świętochłowice na Śląsku

Dodaj komentarz