Świeradów - Zdrój na Dolnym Śląsku

Świeradów - Zdrój na Dolnym Śląsku

Świeradów – Zdrój u podnóża Gór Izerskich

Jak sama nazwa wskazuje Świeradów – Zdrój jest miastem uzdrowiskowym. Należy do powiatu lubańskiego. Zajmuje około 20 kilometrów kwadratowych powierzchni, a żyje tu na stałe  ponad 4000 mieszkańców. Jednakże ze względu na duży ruch turystyczny i przebywających kuracjuszy ludzi jest tu zawsze więcej niż pokazują oficjalne statystyki. Ponad Świeradowem wznoszą się Góry Izerskie, a przepływa tędy rzeka Kwisa. Bardzo blisko jest stąd do granicy z Czechami. Blisko także do Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry.

Krótka historia miasta i uzdrowiska

Najstarsze wzmianki o Świeradowie pochodzą z roku 1524. Miasto wtedy nazywało się zupełnie inaczej – Fegebeutel. Natomiast już w 1572 roku berliński lekarz Leonard Thurneysser opisał w książce tutejsze wody lecznicze (radoczynne szczawy). Jednakże pierwszy dom zdrojowy powstał dwa wieki później. Oprócz wód do picia zalecano tu między innymi okłady z borowiny  i kąpiele w wywarze z kory świerku. Niestety na skutek pożaru w roku 1895 znaczna część uzdrowiska spłonęła.

W 1899 pojawił się nowy dom zdrojowy z pięknym hallem spacerowym, a wokół niego park. Powstała też pijalnia tutejszych wód. Po roku 1945 miasto dostało się w granice Polski. Zmieniła się też nazwa. Najpierw na Wieniec – Zdrój, a od 1946 Świeradów – Zdrój. Wtedy też zostały nadane prawa miejskie.

Atrakcje turystyczne Świeradowa – Zdroju

Jest tu sporo zabytkowych pensjonatów i budynków zdrojowych. Jednym z piękniejszych obiektów miasta jest hala spacerowa domu zdrojowego. Warto zobaczyć kościół św. Józefa, pospacerować po tutejszym parku i uzdrowiskowym deptaku. Oczywiście pełnym kawiarni, lodziarni, budek z pamiątkami itp. Jest też popularna fontanna z żabami wokół której na ławeczkach siadają chętnie kuracjusze i turyści. Na pewno ciekawą atrakcją będzie wjazd kolejką linową na Izerski Stóg. Stoi tam schronisko PTTK. Od niedawna prawdziwą furorę robi duża nowa wieża widokowa nazywana Sky Walk.

Zimą można się tu wybrać na narty, a od wiosny do jesieni wędrować po górskich zboczach. Szlakiem czerwonym dojdziecie na wspomniany wyżej Izerski Stóg, a dalej możecie nim iść na przykład do szklarskiej Poręby. Przez Polanę Izerską niebieskim możecie też dojść do schroniska na Izerskim Stogu albo też do schroniska „Chatka Górzystów”. Natomiast zielony przez Zajęcznik poprowadzi Was do Doliny Czarnego Potoku.

Zwiedźcie Ogród Dydaktyczny Izery Trzech Żywiołów albo muzea. Między innymi Czarci Młyn. Ciekawostką jest punkt antygrawitacyjny, gdzie samochód wrzucony „na luz” sam jedzie pod górę. Niestety niektórzy mówią, że to tylko złudzenie optyczne. Jest też w pobliżu kilka urokliwych wodospadów.

 

Foto: własne

Dodaj komentarz