Śluza w Leśniewie Górnym na Mazurach

Śluza w Leśniewie Górnym na Mazurach

Śluza w Leśniewie Górnym, o której piszemy miała być więc jedną z dziesięciu. Budowla ma monumentalne rozmiary. Jej komora ciągle wypełniona wodą ma głębokość 21 metrów, szerokość 7,5 metra, a długość 46 metrów. Konstrukcja jest żelbetowa. Możecie obejść ją dookoła.

Śluza w Leśniewie Górnym – skojarzenie z III Rzeszą

Śluza w Leśniewie Górnym miała być z założenia częścią Kanału Mazurskiego. Znajdziecie ją w lesie niedaleko Jeziora Mamry. Niektórym kojarzy się ten obiekt z historią hitlerowskiej III Rzeszy. Między innymi ze względu na widoczną do dziś na frontowej ścianie śluzy pozostałość po zarysach nazistowskiego orła.

Sam ten emblemat prawdopodobnie spoczywa na dnie wody u podnóża budowli. Jednak tak naprawdę hitlerowcy nigdy z tej śluzy nie korzystali. Bowiem podobnie jak kanał nie została ona dokończona. Między innymi nie miała wewnątrz niektórych koniecznych urządzeń technicznych.

Ostatecznie zamiary budowy przedsięwzięcia porzucono w roku 1942 (niektóre źródła podają 1943) mimo iż do tego czasu została ukończona większość Kanału Mazurskiego (90%), w tym około 80 procent Śluzy Leśniewo Górne.

Śluza w Leśniewie ( Fürstenau)i Kanał Mazurski

Pierwsze plany budowy Kanału Mazurskiego powstały w latach sześćdziesiątych dziewiętnastego stulecia. Chciano by połączył drogą wodną Wielkie Jeziora Mazurskich poprzez rzekę Łynę z Morzem Bałtyckim. Obecnie część tej drogi prowadzi przez Obwód Królewiecki (Kaliningradzki).

Kanał nie jest otwarty dla żeglugi. Przed Leśniewem został zaślepiony groblą ziemną. Prace przy jego powstaniu dwukrotnie przerywały wojny najpierw pierwsza potem druga światowa. W okolicy Jeziora Rydzówka nie ma w kanale wody.

Przeznaczenie Kanału Mazurskiego

Warto pamiętać, że były to czasy kiedy jeszcze nie jeździły tędy pociągi, więc wszelkie towary typu zboża, węgiel, czy torf najłatwiej było transportować rzekami i kanałami. Wodne połączenie jezior na mazurach z Bałtykiem w założeniu miało więc służyć transportowi towarów czyli surowców i produktów przemysłowych.

Projekt Kanału Mazurskiego przewidywał przepływ statków o wyporności do 250 ton i zanurzeniu nie większym niż 1,5 m.

Długość kanału Mazurskiego

Zaczyna się przy Jeziorze Mamry. Ma on głębokość niespełna 2 metry i szerokość między 20 i 25 metrów. Jeśli chodzi o długość to jest to około 50 kilometrów. Przy czym 22 kilometry kanału znajdują się po stronie Polski pozostałe należą do Rosji. Jak pisaliśmy wyżej mimo ambitnych planów projekt nie został dokończony.

Co jeszcze warto wiedzieć o śluzie w Leśniewie?

Różnica poziomu wód między jeziorami mazurskimi, a rzeką Łyną wynosi ponad 110 metrów. Z tego powodu konieczne było zbudowanie w Systemie kanału Mazurskiego aż dziesięciu śluz. Przy czym 5 znajduje się na terenie Polski. Jednakże tylko jedna z nich (śluza Piaski) jest w pełni sprawna. Pozostałe albo nigdy nie powstały w całości albo uległy już dewastacji.

Potężny betonowy kolos robi wrażenie. U jednych budzi grozę u innych ciekawość. cieszy się sporym zainteresowaniem turystów. Nieraz też służył jako tło telewizyjnych programów historycznych.

Nieco kontrowersyjnym pomysłem na śluzie w Leśniewie jest park linowy z tyrolką. Niektórzy chwalą, że to fajne inni się burzą na niszczenie zabytków. Każdy niech sam sobie odpowie co o tym myśli.

Zwiedzanie śluzy w Leśniewie Górnym

Pod samą śluzę nie da się dojechać samochodem. Od parkingu musicie wybrać się na kilkuminutowy spacer. Jednym ze sposobów na zobaczenie śluzy z bliska jest skorzystanie ze wspomnianego wyżej parku linowego. Dzięki niemu da się specjalnym pomostem dotrzeć na górę tego obiektu i obejrzeć jego monumentalną formę.

Aby postawić samochód możecie wybrać albo prywatny (płatny) parking tuż przy drodze albo nieco na poboczu.

Inne historyczne pamiątki i atrakcje w pobliżu

Jeszcze jedną śluzę na Kanale Mazurskim możecie też znaleźć w Leśniewie Dolnym. Około 500 metrów dalej.

Mazury to także mnóstwo pamiątek po latach II wojny światowej. Na przykład w Mamerkach znajdziecie Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych. Natomiast w Pozezdrzu kwaterę Himmlera, a koło Kętrzyna w Gierłoży napotkacie Wilczy Szaniec – czyli kwaterę główną Hitlera. To jedno z największych skupisk tego typu pamiątek na terenach europejskich.

Foto: własne

Dodaj komentarz