Skrzyczne w Beskidzie Śląskim

Skrzyczne w Beskidzie Śląskim

Skrzyczne w Beskidzie Śląskim – najwyższe w tym paśmie górskim

Skrzyczne w Beskidzie Śląskim jest najwyższym szczytem tego pasma górskiego. Dlatego należy także do tak zwanej Korony Gór Polskich. Jego wysokość wynosi 1257 m.n.p.m. Razem z całymi Beskidami stanowi część Karpat Zachodnich. Łatwo rozpoznacie go z daleka między innymi po wysokim nadajniku RTV. Zwłaszcza jest dobrze widoczny od strony Żywca i Bielska Białej.

Co warto wiedzieć o Skrzycznem?

Góra powstała głównie z drobnoziarnistych skał osadowych. Nazywają się one piaskowcami. Opada stromym stokiem w kierunku Kotliny Żywieckiej, którą pięknie widać ze szczytu. Od kotliny tej po wierzch różnica wynosi około 800 metrów wysokości. Natomiast wewnątrz masywu znajdują się jaskinie, których dotąd badacze odkryli kilkanaście. Największa z nich – Jaskinia Pajęcza liczyła ponad 60 metrów korytarzy. Niestety nie jest już dostępna, ponieważ zawaliło się jej wejście. Część stoków pokrywa las. Do najciekawszych okazów flory należy tu tojad mocny morawski. Występuje on tylko na terenie Karpat Zachodnich. Na trasie pod górę zauważalne są także rumowiska skalne.

Czy łatwo zdobyć Skrzyczne?

Szlaki na Skrzyczne należą do najbardziej ambitnych w tej części gór polskich. Jednakże turystyka tu jest dobrze rozwinięta i ludzi dużo. Między innymi dzięki wyciągowi krzesełkowemu, którym mogą wspomóc się osoby o słabszej kondycji. Dolna stacja znajduje się w Szczyrku.  Niestety jest to droga przyjemność. Bilet w obie strony dla jednej osoby kosztuje kilkadziesiąt złotych (nie podajemy ceny dokładnej bo w każdej chwili może się zmienić). Trasa tego wyciągu podzielona jest na dwie części. Pierwsza dojeżdża do hali Jaworzyna (1075 m.n.p.m. – mniej więcej w połowie trasy), a druga jedzie na szczyt. Można więc bilet kupić w tańszej wersji, jeśli skorzystamy tylko z częściowej podwózki.

Skrzyczne przyciąga nie tylko turystów pieszych, ale także narciarzy, dla których przygotowano wiele kilometrów tras o różnym stopni trudności. Tutaj też trenują zawodowi sportowcy bowiem część infrastruktury narciarskiej należy do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.

Na szczycie funkcjonuje schronisko PTTK.

Szlaki turystyczne na Skrzyczne w Beskidzie Śląskim:

Do szczytu prowadzi sporo szlaków PTTK, więc jest w czym wybierać.

niebieski – ze Szczyrku przez halę Jaworzyna – ok. 2,5 godz. (z powrotem ok. 1,5 godz.)

zielony – ze Szczyrku przez Polanę Podskrzyczeńską – ok. 2,5 godz. (z powrotem ok 2 godz.)

czerwony – z Buczkowic do Siodła pod Skrzycznem , natomiast później zielonym – ok. 3,5 godz. (z powrotem ok 2,5 godz.)

niebieski – z Ostrego – ok 2,5 godz. (z powrotem ok, 1, 30)

zielony, później czerwony – z Przełęczy Salmopolskiej przez Malinowską Skałę – ok. 2,5 godz. (z powrotem ok. 3 godz.)

zielony – z Baraniej Góry ok. 3 godz, (z powrotem nieco krócej, ale też ok. 3 godz)

Foto: własne

Dodaj komentarz