Sanktuarium w Skarżysku - Kamiennej

Sanktuarium w Skarżysku - Kamiennej

Sanktuarium w Skarżysku – kamiennej czyli kopia Ostrej Bramy

Patrząc na zdjęcia z tutejszego miejsca kultu religijnego można się pomylić. Bowiem obok kościoła przy Sanktuarium w Skarżysku – Kamiennej stoi replika Ostrej Bramy. Niemal taka sama jak ta w Wilnie na Litwie. Inicjatorem miejsca był pochodzący z Wilna biskup Edward Materski. Spore zasługi w tej sprawie mieli też ksiądz Stanisław Nowakowski i Adam Radzimirski. Budowa rozpoczęła się w maju 1988 roku, a poświęcenie kaplicy i intronizacja wizerunku Maryjnego odbyło się już rok później. Dokonał tego ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz. Kopię słynnego obrazu Matki Bożej wykonała także pochodząca z Wilna Izabela Borowska. W lipcu roku 2005 miała miejsce koronacja.

Warto przypomnieć, że w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia w Polsce panowały jeszcze władze PRL-u, a Wilno wraz z całą Litwą znajdowało się na terenie Związku Radzieckiego. Pielgrzymowanie do prawdziwej Ostrej Bramy było więc bardzo utrudnione. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i pragnieniom tutejszych katolików, zwłaszcza tych, którzy w Wilnie mieli swoje korzenie powstało w Skarżysku – Kamiennej to miejsce, a 1992 roku także miejscu Kapituła Ostrobramska.

Bazylika Mniejsza

Czytając historię możemy zauważyć, że jest to jedno z nowszych sanktuariów w Polsce. Świątynia ma typowo nowoczesną architekturę. Jest trójnawowa, raczej skromna bez nadmiernego przepychu, typowego dla większości takich miejsc.

Warto wiedzieć, że w tutejszym kościele znajdują się także relikwie świętego Rafała Kalinowskiego, a także świętego Jana Pawła II, świętej Faustyny, błogosławionych Michała Sopoćki i Jerzego Popiełuszki. Natomiast decyzją papieża Franciszka świątynia od 2014 roku ma tytuł Bazyliki Mniejszej. Maryja Ostrobramska jest patronką całego miasta Skarżysko – Kamienna.

Co w pobliżu?

W pobliżu bazyliki znajduje się Dom Pielgrzyma z jadalnią oraz miejscami noclegowymi. Prawie po sąsiedzku stoi też hotel. W Skarżysku warto zobaczyć także Muzeum Orła Białego. Jeśli chodzi o inne piękne miejsca sakralne w niedalekiej odległości to musimy wspomnieć kościół i klasztor w Wąchocku, sanktuarium Kałków – Godów, no i oczywiście słynny Święty Krzyż.

Zwiedzanie miejsca jest bezpłatne, jednakże za dobrowolną opłatą można wynająć miejscowego przewodnika.

Foto: własne

Dodaj komentarz